Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Aptauja: 73% Latvijas iedzīvotāju nepietiekami ilgi mazgā rokas

Lielākā daļa jeb 73% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju nepietiekami ilgi mazgā rokas, secināts “Benu aptiekas” Veselības monitoringa datos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai arī Covid-19 pandēmija ir likusi lielāku uzmanību pievērst roku higiēnai un pareiziem roku mazgāšanas paradumiem, tomēr 73% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju joprojām rokas mazgā nepietiekami ilgi – vēlamo vismaz 20 sekunžu vietā 26% to dara līdz 10 sekundēm, bet 47% – 11 līdz 19 sekundes.

Tikmēr tikai 15% respondentu rokas mazgā ieteicamo laiku – vismaz 20 sekundes, bet vēl 12% konkrētu viedokli sniegt nevarēja.

Salīdzinājumā ar 2021.gadu nedaudz pieaudzis respondentu īpatsvars, kas rokas mazgā nepietiekami ilgi – pērn augustā šis rādītājs bija 70%, bet vēlamās 20 sekundes vai ilgāk rokas mazgāja 17%, kamēr vēl 13% konkrētu viedokli sniegt nevarēja.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ģimenes ārste Zane Zitmane uzsver, ka šobrīd atkal pieaug Covid-19 saslimstība, kā arī apkārt cirkulē citas gremošanas trakta un augšējo elpceļu infekcijas, tādēļ pareizai roku mazgāšanai ir jāpievērš īpaša vērība. Tāpat jāatceras, ka svarīgs ir nevis roku mazgāšanas skaits, bet gan situācijas, kad tas ir īpaši svarīgi.

Piemēram, rokas svarīgi atcerēties nomazgāt, ierodoties mājās pēc sabiedrisku vietu apmeklēšanas, pēc tualetes apmeklējuma, pēc šķaudīšanas, klepošanas, deguna šņaukšanas, pēc pieskaršanās dzīvniekiem, pirms ēšanas, ēdiena gatavošanas, pirms un pēc brūču apkopes, pirms un pēc saskarsmes ar infekcijas slimnieku, pirms kontaktlēcu ievietošanas/izņemšanas, pirms kosmētikas uzklāšanas, kā arī kad rokas acīmredzami ir netīras.

Attiecībā uz roku mazgāšanu minētajās situācijās aina paveras dažāda, piemēram, pēc tualetes apmeklēšanas sabiedriskā vietā rokas vienmēr mazgā 88%, bet pēc tualetes apmeklēšanas mājās – 67%, pirms ēdiena pagatavošanas rokas vienmēr nomazgā 62%, pēc saskares ar mājdzīvniekiem – 29%, bet pēc deguna šņaukšanas, šķaudīšanas vai klepošanas – tikai 17%, kas ir par 5% mazāk nekā pirms gada.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Cītīgāk roku mazgāšanu veic sievietes – sabiedriskās vietās pēc tualetes apmeklējuma rokas vienmēr nomazgā 91% sieviešu, kamēr vīriešiem šis rādītājs ir 84%, pēc tualetes apmeklējuma mājās to vienmēr izdara 70% sieviešu un 65% vīriešu, pēc mājokļa uzkopšanas darbiem – 74% sieviešu un 57% vīriešu, pirms ēdiena gatavošanas – 68% sieviešu un 56% vīriešu, pēc saskares ar dzīvniekiem – 35% vīriešu un 23% sieviešu, bet pēc deguna šņaukšanas, šķaudīšanas vai klepošanas – 20% sieviešu un 14% vīriešu.

Līdztekus ieteicamajam roku mazgāšanas ilgumam svarīga ir arī pareiza roku mazgāšanas tehnika – rokas jāsaslapina zem tīra, tekoša ūdens, jāuzliek ziepes un kārtīgi jāsaputo, rokas jāmazgā 20 sekundes, rūpīgi nomazgājot plaukstas, to virspuses, pirkstu starpas un vietas zem nagiem, tad rokas kārtīgi jānoskalo, savukārt, atrodoties publiskā vietā, ūdens krānu ieteicams aizgriezt ar salvetes palīdzību.

Gadījumos, kad rokas nav iespējams uzreiz nomazgāt, ieteicams izmantot roku dezinfekcijas līdzekli.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aptauja veikta sadarbībā ar pētījumu kompāniju SKDS, augustā aptaujājot 1005 Latvijas iedzīvotājus.

Foto: pixabay.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.