Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Aptauja: Latvijā populārākie ārstniecības augi ir piparmētras, kumelītes un liepziedi

Latvijā populārākie ārstniecības augi ir piparmētras, kumelītes un liepziedi, liecina Vides risinājumu institūta pasūtītā pētījuma dati.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Piparmētras lieto 23% aptaujāto, kumelītes – 10%, un liepziedus – 7% respondentu. Pārējās sugas minēja niecīgs skaits aptaujāto.

Iemesli, kādēļ ļaudis izvēlas lietot ārstniecības augus, ir dažādi. 44% aptaujāto ārstniecības augi esot ikdienas labsajūtas garants. Tikpat daudziem ārstniecības augi nākot talkā saslimšanas gadījumā, bet trešā daļa aptaujāto augus lietojot slimību profilaksei. 

15% iedzīvotāju bez ārstniecības augu klātbūtnes nespēj iedomāties pirts rituālu, bet 6% respondentu ārstniecības augus lieto visos minētajos gadījumos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ārstniecības augus ikdienā kopumā lieto 71% Latvijas iedzīvotāju.

Augus veselības uzlabošanas nolūkos izmanto 86% sieviešu un tikai puse vīriešu. Rīdzinieki ārstniecības augus izmanto kūtrāk nekā reģionu iedzīvotāji. Ārstniecības augus ikdienā lieto 59% rīdzinieku un vairāk nekā 71% citu reģionu iedzīvotāju. 

Tos vairāk iecienījuši tie, kas dzīvo ciematos un laukos. Starp šiem iedzīvotājiem dabas veltes veselībai lieto 81% iedzīvotāju, bet pilsētnieku vidū – 72%. No tiem respondentiem, kuri ģimenē runā latviešu valodā, 78% izmanto ārstniecības augus, savukārt krieviski runājošo vidū augus lieto vien puse aptaujāto.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Nodarbošanās un izglītība būtiski neietekmē ļaužu ārstniecības augu lietošanas paradumus. Tajā, vai cilvēks izmanto vai neizmanto ārstniecības augus, lielāka nozīme ir tieši dzīves videi. Dzīve mazāk urbanizētās teritorijās veicina ārstniecības augu izmantošanu. Lielākais ārstniecības augu lietotāju īpatsvars 88% bija starp cilvēkiem, kuri ir uzauguši viensētās un kuri pašlaik dzīvo viensētās.

36% visu aptaujāto un puse no tiem, kuri ikdienā izmanto ārstniecības augus, šos augus vāc savvaļā. Faktori, kas ietekmē to, vai augus vāc savvaļā, ir dzīvesvietas reģions, urbanizācijas līmenis, dzimums, vecums, nodarbošanās.

Tikai trešā daļa Rīgā dzīvojošo ārstniecības augu lietotāju vāc tos savvaļā, savukārt citos reģionos dzīvojošajiem šis rādītājs pieauga līdz 51% – 65%. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Divas trešdaļas ārstniecības augu lietotāju tos iegādājas. Vairāk nekā puse ārstniecības augu lietotāju drogas pērk aptiekās, 24% – pārtikas preču veikalos, 16% – zemnieku tirgos un 16% – tieši no augu savācējiem un audzētājiem. 

Pirkto augu sarakstu veidoja pavisam 76 ārstniecības augu sugas. Populārākās no tām ir kumelītes, piparmētras un liepziedi.

Aptaujā noskaidrots, ka galvenais zināšanu avots par ārstniecības augu izmantošanu pārliecinoši ir tieši ģimene – to min 71% ārstniecības augu lietotāju. Respondenti uzziņai izmanto arī grāmatas, internetu un citus masu informācijas līdzekļus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aptauju veica “Latvijas fakti”, aptaujājot 1031 respondentu 2020.gada vasarā.

Foto: pixabay.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.