Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Ar šķeldu kurinās arī Ozolpilī

Jelgavas centralizētās siltumapgādes uzņēmums SIA Gren Jelgava informē, ka ir nodota ekspluatācijā atsevišķi no pilsētas siltumtīkliem esošā pārbūvētā katlu māja Kalnciema ceļā 109 B. Agrāk tajā tika kurināts ar dabas gāzi. Nu, pēc pārbūves tās kurināmais būs ne tikai dabas gāze, bet arī koksnes granulas, kas ir atjaunojamais energoresurss. Uzņēmuma Gren projektu vadītājs Rihards Zakrepskis stāsta, ka projekta īstenošanas rezultātā ir uzlabota siltumapgādes pakalpojuma drošība klientiem, vēl vairāk samazināta dabasgāzes izmantošana Jelgavas centralizētajā siltumapgādē. Tādējādi arī mazinās dabasgāzes cenas ietekme uz siltumenerģijas tarifu klientiem, un tiek sekmēta Jelgavas enerģētiskā neatkarība.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

R. Zakrepskis piebilst, ka 2022./2023. gada sarežģītā apkures sezona pierādīja, vietējiem un atjaunojamiem energoresursiem siltumapgādē ir būtiska nozīme. Tāpat svarīgi ir nebūt atkarīgiem no viena kurināmā resursa, bet nodrošināt alternatīvus risinājumus, kas ļauj ātri reaģēt un pielāgoties izmaiņām kurināmo resursu tirgū.

Uzņēmuma Gren pārstāve Guntra Matisa paskaidro, ka pie lokālo katlu māju kurināmā dažādošanas projektiem uzņēmums sāka strādāt jau 2022. gadā.

Tomēr sarežģītais laiks nāca ar dažādiem izaicinājumiem gan būvniecībā, gan iekārtu ražošanā. Tas ieviesa izmaiņas sākotnējos projekta īstenošanas termiņos. Kalnciema ceļa 109 B katlu mājas pārbūves projekta laicīga pabeigšana uzņēmuma darbiniekiem rada zināmu gandarījumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Katlu māja Kalnciema ceļā 109 B nodrošina siltumapgādi – apkuri un karsto ūdeni – sociālās aprūpes centra “Zemgale” ēkām un četrām daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām.

Projekta ietvaros katlu mājā Kalnciema ceļā 109 B ir uzstādīti divi ar koksnes granulām kurināmi katli ar jaudu 0,5 MW un 0,2 MW, kā arī granulu uzglabāšanas un padeves sistēma. Uzstādītie katli ir tehnoloģiski piemēroti dažādas kvalitātes koksnes granulu izmantošanai, kas palielina uzņēmuma konkurētspēju kurināmā tirgū.

Pāreja no fosilās dabasgāzes izmantošanas uz koksnes granulu izmantošanu katlu mājā Kalnciema ceļā 109 B, sniegs arī vides ieguvumu, samazinot siltumnīcefekta gāzu izmešu daudzumu no siltumenerģijas ražošanas pilsētā. Aprēķinātais siltumnīcefekta gāzu samazinājums gadā ir 360,381 CO 2 ekvivalenta tonnas gadā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Projekts tika īstenots ES Kohēzijas fonda atbalsta programmas 4.3.1 “Veicināt energoefektivitāti un vietējo AER izmantošanu centralizētajā siltumapgādē 3. kārta” ietvaros. Projekta “Kurināmā diversifikācija esošajā dabasgāzes katlu mājā Kalnciema ceļā 109 B, Jelgavā” (Nr. 4.3.1.0/22/A/024), kopējās izmaksas ir 330 040 EUR (bez PVN), tai skaitā Kohēzijas Fonda līdzfinansējums – 131 216 EUR.

Foto: Gren Jelgava

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.