Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Dārzs, kur aug ekskluzīvas sēnes – trifeles

Jelgavas novada Glūdas pagastā atrodas viens no vecākajiem trifeļu dārziem Latvijā “Truffland”, kur zemnieku saimniecībā “Jaunavas” saimnieko Atis Drullis kopā ar sievu Ritu un saimniecības vadītāju Kristīni Vilku.

Pirmais kociņš trifeļu dārzā iestādīts pirms desmit gadiem, un 2020. gada novembrī šeit atrasta pirmā trifele, kopš tā laika uzsākta aktīvāka to audzēšana un popularizēšana. Apmeklējot saimniecības atvērto durvju dienu, daudz interesanta par trifelēm uzzināja arī “Zemgales Ziņas”.

“Sākumā, kad meklēju zemi mājas būvniecībai, te bija rapša lauki. Jau māju ceļot, bija skaidrs, ka zeme ir kaut kā jāizmanto. Visu mūžu esmu bijis pilsētnieks, tāpēc lauksaimniecība man ir sveša un audzēt bietes vai kartupeļus likās nepiemēroti,” stāsta A.Drullis. Ceļojumi uz dažādām valstīm un pirmie gastronomiskie trifeļu piedzīvojumi franču restorānos devuši ideju – tās būs trifeles. “Viss šķita vienkārši – jāiestāda ar trifeles sēni inficēti kociņi, jāpļauj tiem apkārt zāle un pēc pieciem līdz desmit gadiem jāgaida pirmā sēņu raža. Iedomājos, ka šāda lauksaimniecības izpausme man varētu derēt,” smaidot atklāj saimnieks.

Stādus viņš iepērk no sertificētas stādaudzētavas Francijā, kur tie tiek rūpīgi pārbaudīti laboratorijā. Stādu cena atkarībā no trifeļu šķirnes svārstās no 30 līdz 200 eiro. Augi, kas mijiedarbojas ar trifelēm, ir lazdas, ozoli, dižskābarži, liepas, bērzi, priedes un ciedri. Saimniecības īpašnieks stāsta, ka “Truffland” dārzā vislabāk aug lazdas un dižskābarži, bet ozoli attīstās lēni un bieži nokalst: “Tas gan atkarīgs no katras konkrētās vietas, citur, piemēram, tieši ozolu stādi izrādījušies labākie.”

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties ZZ.lv abonementu:

"ZZ.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē ZZ.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā ZZ.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.