Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Dārzs, kur katrai dobei savs nosaukums

“Veidosim ziedošus dārzus un sakopsim savu apkārtni, tad Jelgava kļūs skaistāka. Neviens cits jau to nedarīs, tikai mēs paši,” pārliecināta Kristīne Bogdane, kuras dārzs Palu ielā pašvaldības rīkotajā konkursā nominācijā “Sakoptākā privātmājas teritorija” šovasar ieguva uzvarētāja titulu. Pie dārza saimnieces rožu ziedēšanas laikā ciemojās arī “Zemgales Ziņas”.

Kristīnes dārzs atrodas prom no centra kņadas klusā privātmāju rajonā, kur cilvēkus no rīta modina nevis automašīnu rūkoņa, bet putnu dziesmas un priežu šalkas gluži kā pie jūras. Jau no tālienes uzmanību piesaista pie sētas izvietotie milzīgie puķu podi ar krāšņām ziedu kupenām. Tāds pats skaistums ar ziedošiem augiem sagaida pašā dārzā, kur goda vieta atvēlēta visdažādāko šķirņu rozēm. Pie katras pielikta zīmīte ar šķirnes nosaukumu, lai, kā saka dārza īpašniece, ciemiņi var pierakstīt sev tīkamākās un iestādīt arī savā dārzā. Rozēm kā papildinājums šeit vietu atraduši mežvīteņi, hortenzijas, sīpolpuķes un ziemcietes. Saimniece ar aizrautību rāda un stāsta, kā tapušas dobes un izvēlēti augi: “Pati jaunākā ir Smaržīgā dobe, kas veidota no oranžām un dzeltenām smaržīgām rozēm, kurām pa vidu zied arī pa kādai lilijai. Te ir mana Vārda dienas dobe, ko pirms diviem gadiem dāvināja bērni. Viņi bija man sagādājuši pārsteigumu un ļāva izvēlēties tīkamākās rozes kādā rožu audzētavā Cēsu pusē. Māmiņdienas dobe arī veidota no bērnu dāvinātām rozēm, kuras noskatīju Polijas audzētāju katalogā.”

Dārzā ik uz soļa gaumīgi izkārtotas keramikas figūriņas – eņģelīši, varžu un ežu ģimenītes. Ir padomāts arī par putniņiem, novietojot vairākas interesantas formas putnu dzirdinātavas.

Starp dobēm izlikti soliņi, kur var piesēst iedzert kafiju un, baudot burvīgo skatu, ieelpot vīteņrožu un lavandu aromātu. Centrālajā dārza daļā atrodas galds ar krēsliem ciemiņu uzņemšanai, bet virs tiem vakara romantikai izkārtas spuldzīšu virtenes. Bruģa ornamentos katrs var saskatīt savu rakstu, arī auseklīšus. Lietus gadījumā iekārtota nojume pie mājas sienas, bet ēnu karstā laikā rada divas veco dārza saimnieku stādītās ābeles, kurām ir vairāk nekā 50 gadu. “Tie ir rudens āboli, no kuriem spiežam sulu un dzeram visu ziemu,” paskaidro Kristīne. Viens no kokiem gan nesen cietis no augļu smaguma un sašķēlies uz pusēm, pabojājot daļu sētas.

“Dārzā viss zied periodiski, sākot no agra pavasara. Pirmie uzzied krokusi, vēlāk trīsdaivu mandele, kas ir sakuras radiniece, un tad seko tulpes, hiacintes un narcises, kuru sīpoli ierakti rožu dobēs. Pavasarī man šeit ir liels tulpju lauks. Esmu ar savām tulpēm veidojusi izstādi Jelgavas Senioru biedrības telpās, un apmeklētāji bija sajūsmā,” ar lepnumu atklāj Kristīne.

Jauno rožu stādīšana un kādas vecās, nevietā augušās pārstādīšana notiek visu sezonu, jo idejas, kā un ko papildināt, saimniecei rodas visu laiku. Rožu sortiments regulāri tiek papildināts no Polijas audzētājiem. Savukārt puķu stādus podiem, kastēm un groziem Kristīne visus trīs gadus iegādājas no Kaspara Kraukļa dārzniecības Jelgavas novada Mežciemā.

“Apskatot katalogus, izvēlos tās rožu šķirnes, kas mani uzrunā. Vienkārši ieraugu un saprotu, ka man to vajag. Izturīgumu vai citas īpašības neņemu vērā, jo pie manis labi aug visas. Man ļoti patīk smaržīgās rozes, jo katrai ir sava smaržas nianse. Arī ziedi dažādām rozēm atveras atšķirīgi, un ir interesanti to vērot,” stāsta rožu pazinēja. Lielāko daļu šķirņu nosaukumu viņa zina no galvas. Jāpiemin, ka dārzā katras šķirnes roze ir tikai vienā eksemplārā. Kristīnes mīļākās ir ‘Störtebeker’ ar lieliem tumši sarkaniem ziediem un maigu smaržu un rozā krāsas “Wildberry’, kas veido kompaktu sazarotu krūmu.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties ZZ.lv abonementu:

"ZZ.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē ZZ.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā ZZ.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.