Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Eliasa muzejā apskatāma Rīgas porcelāna izstāde

Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā līdz 10. septembrim apskatāma trauku izstāde “Rūpnīcas smarža”, informē pašvaldība.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izstādē eksponēta tikai neliela daļa no Teo Ralfa Jēkabsona kolekcijas. Kā saka pats kolekcionārs, izstāde ir veltījums Rīgas porcelāna rūpnīcai un kā pateicība talantīgajai māksliniecei Z.Ulstei (1928–2005). Tajā apskatāmi autordarbi, kurus ir veidojusi pati māksliniece un viņas kolēģi rūpnīcā.

Z.Ulste porcelāna rūpnīcā Rīgā darbu uzsāka kā jauna māksliniece un ļoti drīz tika iecelta galvenās mākslinieces amatā ar iespēju strādāt pie svarīgiem pasūtījumiem un plaša patēriņa produkcijas. To vidū ir tējas un kafijas servīze “Laima”, kas tiek uzskatīta par pirmo oriģinālo plaša patēriņa servīzes formu Latvijā padomju periodā. 1950. gadu otrajā pusē un 1960. gados Z.Ulste radīja kanonisko kafijas servīzi “Daina”.

No 1953. gada fabrikā tika izveidota radošā laboratorija, kuras mērķis bija ļaut rūpnīcas māksliniekiem ne tikai izpildīt valsts pasūtījumus, bet arī izpausties kā radošām personām, brīvi meklējot jaunas formas, ko varētu ieviest ražošanā. Tā 1970. gadu otrajā pusē ražošanā nonāca kafijas servīze “Gauja”. Izstādē apskatāms rets, iespējams, vienīgais šīs servīzes eksemplārs, kas ražots no māla masas. Tas simbolizē gan Z.Ulstes darbu porcelāna rūpnīcā, gan Jelgavas keramiku. Servīze ir tapusi pagājušā gadsimta 90. gados, kad rūpnīcu pārpirka uzņēmums “Latvijas keramika” un porcelāna veidnēs tika spiests un atliets nevis smalkais porcelāns, bet māla masa.

Foto: Jelgava.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.