Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Februārī norisināsies Sievietes Sirds veselības dienas

Lai pievērstu uzmanību sievietes sirds veselībai, izglītotu par izplatītākajiem riska faktoriem un iedvesmotu veselīgam dzīvesveidam, biedrība “ParSirdi.lv” sadarbībā ar Latvijas Kardiologu biedrību un Paula Stradiņa Klīnisko universitātes slimnīcu februārī organizē izglītojošu un informatīvu akciju “Sievietes Sirds veselības dienas”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā aģentūru LETA informēja biedrībā, sirds un asinsvadu slimības ir galvenais sieviešu nāves iemesls pasaulē un Latvijā – 2021.gadā no asinsrites slimībām mirušas 9846 sievietes (7066 vīrieši). Saskaņā ar “Latvijas iedzīvotāju kardiovaskulāro un citu neinfekcijas slimību riska faktoru šķērsgriezuma pētījumu”, 24% sieviešu ir paaugstināts asinsspiediens, 61% sieviešu ir paaugstināts “sliktā” jeb ZBL holesterīna līmenis, 21% ir paaugstināts cukura līmenis asinīs, 29% sieviešu ir liekais svars, bet 30% ir aptaukošanās (ķermeņa masas indekss virs 30), savukārt 15,2% sieviešu ikdienā smēķē.

Biedrības “ParSirdi.lv” vadītāja Inese Mauriņa norāda, ka sievietes sirds veselības dienās vēlas mudināt dāmas pārbaudīt savu sirds veselību vēl pirms “trauksmes zvaniem”. Tāpēc radīts informatīvais materiāls “Sievietes sirds”, kurā vienuviet atrodami gan praktiski padomi par veselību, ārstu konsultācijām, riska faktoriem, kā arī iedvesmojoši ieteikumi veselīgākai dzīvei.

Akcijas laikā sievietes aicinātas izmantot bezmaksas konsultācijas tiešsaistē ar kardioloģi, uztura speciālisti un endokrinoloģi. Savukārt, lai rastu iespēju arī mediķiem pārbaudīt savu sirds veselību, kopā ar Stradiņa slimnīcu un RSU Kardioloģijas Studentu zinātnisko pulciņu slimnīcas kolektīva sievietes aicinātas noteikt savus sirds veselības riskus, kā arī saņemt informatīvos materiālus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sievietēm, salīdzinot ar vīriešiem, ir atšķirīgi sirds un asinsvadu slimību simptomi. Agrāk tika uzskatīts, ka tie ir netipiski, proti, simptomi izpaužas citādāk, tomēr jaunākie pētījumi pierāda, ka simptomi ir atšķirīgi un tāpēc tie nereti netiek laicīgi atpazīti, līdz ar to netiek precīzi diagnosticētas slimības un ārstēšanās ir novēlota.

Kustības “Go Red For Women” vēstnese Latvijā, kardioloģe Iveta Mintāle uzsver, ka ir būtiski apzināties, ka tipiskas sāpes krūtīs vairāk raksturīgas vīriešiem, kamēr sievietēm tās ir atšķirīgas – diskomforts, slikta dūša, tirpšana, nogurums. Pētījumi apliecina, ka stenokardijas gadījumā sāpes krūšu kurvī ir 42% vīriešu, bet tikai 31% sieviešu.

Tāpēc ir svarīgi savlaicīgi pārbaudīt savu veselību – izmērīt savu asinsspiedienu un pulsu, noteikt holesterīna un cukura līmeni asinīs, zināt savu kopējo riska faktoru profilu un kopā ar ārstu izvērtēt labāko taktiku, lai novērstu sirds veselības katastrofas nākotnē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

No 6.februāra līdz 28.februārim iespējams konsultēties ar pieredzējušām un zinošām ārstēm – kardioloģi, endokrinoloģi un uztura speciālisti tiešsaistes platformā “Medon”. Saņemt konsultāciju var, neizejot no mājas vai pat darba vietas. Viss, kas nepieciešams, ir dators vai viedtālrunis un interneta pieslēgums. Lai pieslēgtos, būs nepieciešams sevi identificēt, izmantojot Smart-ID vai internetbanku.

Foto: no arhīva

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.