Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Gada inflācija aprīlī Latvijā sasniegusi 13%

Patēriņa cenas šogad aprīlī salīdzinājumā ar martu Latvijā pieaugušas par 2,2%, bet gada laikā – šogad aprīlī salīdzinājumā ar 2021.gada aprīli – patēriņa cenas palielinājušās par 13%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vienlaikus 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, aprīlī pieaudzis par 6,6%.

Būtiskākā ietekme uz cenu izmaiņām šogad aprīlī  salīdzinājumā ar martu bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, apģērbam un apaviem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem, kā arī cenu kritumam ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas palielinājās par 3,6%. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu grupā bija svaigiem dārzeņiem (+8,4%). Cenas palielinājās cūkgaļai (+14,1%), žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+3,8%), pienam (+6%), svaigām vai atdzesētām zivīm (+16,7%), piena produktiem (+3,9%), miltiem un citi graudaugiem (+6,7%). Akciju noslēgumu rezultātā cenas kāpa kafijai (+3,2%), olām (+7%), olīveļļai (+4,9%) un jogurtam (+1,5%). Sadārdzinājās augu eļļa (+12,9%), mājputnu gaļa (+3,3%), siers un biezpiens (+2%), makaronu izstrādājumi (+7,3%), gaļas izstrādājumi (+3,6%), konditorejas izstrādājumi (+1,4%), sviests (+4,8%), cukurs (+4,7%), maize (+0,7%), konservētas vai pārstrādātas zivis un jūras velšu izstrādājumi (+3,2%), rīsi (+6%), sāls un garšvielas (+6,1%), svaigi augļi (+0,7%) un liellopu gaļa (+5,2%).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis mēneša laikā palielinājās par 1,9%. Alkoholiskie dzērieni kļuva dārgāki par 2,3%, akciju noslēgumu ietekmē sadārdzinoties stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem (+3,9%) un alum (+0,9%). Tabakas izstrādājumiem cenas pieauga vidēji par 1,1%.

Apģērbu un apavu vidējais cenu līmenis aprīlī salīdzinājumā ar martu pieauga par 8,9%, Turpinoties pavasara-vasaras sezonas preču nonākšanai tirdzniecībā, apavu cenas pieauga par 25,9%, kamēr apģērbi sadārdzinājās par 3,8%.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis mēneša laikā palielinājās par 2%. Sadārdzinājās cietais kurināmais, sašķidrinātā gāze balonos, kanalizācijas pakalpojumi, ūdensapgāde, mājokļa īre, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi, atkritumu savākšana.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ar transportu saistītās preces un pakalpojumi aprīlī salīdzinājumā ar martu kļuva dārgāki par 2%. Degvielas cenas palielinājās par 2,6%, ko galvenokārt noteica dīzeļdegvielas cenu kāpums par 5,7%, savukārt cenas krita benzīnam – par 1,3% un auto gāzei par 1%. Cenas pieauga personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam.

Ar atpūtu un kultūru saistām precēm un pakalpojumiem cenas mēneša laikā samazinājās par 0,8%. Lētāki bija ziedi, personālie datori, kā arī akciju ietekmē cenas krita barībai lolojumdzīvniekiem un rotaļlietām. Savukārt cenas pieauga atpūtas un sporta pakalpojumiem.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumu vidējais cenu līmenis mēneša laikā pieauga par 2,7%. Restorānu un kafejnīcu pakalpojumi sadārdzinājās vidēji par 2,1%, viesnīcu pakalpojumi – par 15,7%.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums mēneša laikā bija autotransportlīdzekļu apdrošināšanai, mājokļa mēbelēm, brillēm un kontaktlēcām. Savukārt cenas samazinājās personīgās higiēnas un skaistumkopšanas līdzekļiem, kā arī mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem.

Savukārt lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2022.gada aprīlī, salīdzinot ar 2021.gada aprīli, bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, dažādu preču un pakalpojumu grupā, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem, veselības aprūpei, apģērbam un apaviem.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 17,4%. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu grupā bija sieram un biezpienam (+25,3%), piena produktiem (+31%), pienam (+34,9%) un jogurtam (+24%). Cenas pieauga miltiem un citiem graudaugiem (+49,6%), maizei (+13%), konditorejas izstrādājumiem (+10,7%), makaronu izstrādājumiem (+32,7%), rīsiem (+33,1%). Dārgāki bija svaigi augļi (+17,2%), svaigi dārzeņi (+13,5%) un kartupeļi (+57,5%).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tāpat gada laikā cenas palielinājās mājputnu gaļai (+21,7%), žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+6,3%), cūkgaļai (+9,9%), gaļas izstrādājumiem (+13,1%), liellopu gaļai (+15,2%). Cenu kāpums bija kafijai (+18,8%), augu eļļai (+48,3%), saldējumam (+17,7%), svaigām vai atdzesētām zivīm (+31,5%), sviestam (+18,8%), cukuram (+23,2%), konservētām vai pārstrādātām zivīm un jūras velšu izstrādājumiem (+12,7%), ievārījumam un medum (+15,4%), augļu un dārzeņu sulām (+9,3%), sālim un garšvielām (+26,1%), olīveļļai (+19,5%), olām (+5,7%) un atspirdzinošajiem dzērieniem (+10,8%). Sadārdzinājās arī mērces un garšvielu piedevas (+14,1%), šokolāde (+4,5%), margarīns (+23,9%), saldumi (+11,8%), kā arī žāvētas, kūpinātas vai sālītas zivis (+13,9%).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis gada laikā pieauga par 6%. Alkoholisko dzērienu cenas kāpa par 5,6%, galvenokārt sadārdzinoties stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, alum un vīnam. Gada laikā tabakas izstrādājumu cenas palielinājās par 7,0%.

Apģērbu un apavu grupā cenas gada laikā pieauga par 5,6%, tostarp apģērbi sadārdzinājās par 5,2%, bet apavi – par 5,9%.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis gada laikā palielinājās par 16,2%. Būtiskākais cenu kāpums gada laikā bija siltumenerģijai, dabasgāzei un cietajam kurināmajam. Dārgāka bija atkritumu savākšana, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi, materiāli mājokļa uzturēšanai un remontam, kanalizācijas pakalpojumi, ūdensapgāde, mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, kā arī mājokļa īres maksa.

Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis gada laikā pieauga par 5,9%. Dārgāki bija zobārstniecības pakalpojumi, ārstu speciālistu pakalpojumi un farmaceitiskie produkti.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas gada laikā palielinājās par 24,7%, ko noteica degvielas cenu pieaugums par 45,7%. Dīzeļdegviela sadārdzinājās par 53,1%, benzīns – par 37,8%, bet auto gāze – par 27,7%. Gada laikā cenu līmenis kāpa personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, automašīnām, rezerves daļām un piederumiem personiskajiem transportlīdzekļiem, citiem pakalpojumiem personiskajiem transportlīdzekļiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumiem vidējais cenu līmenis gada laikā palielinājās par 10,3%. Gada laikā cenas galvenokārt pieauga ēdināšanas pakalpojumiem, tostarp sadārdzinājās restorānu un kafejnīcu pakalpojumi – par 9,8%, ēdnīcu pakalpojumi – par 6,7%, ātrās ēdināšanas pakalpojumi – par 8,5%. Cenu pieaugums bija arī viesnīcu pakalpojumiem.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā cenas gada laikā palielinājās par 10,4%, ko ietekmēja cenu kāpums personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem. Dārgāka bija arī autotransportlīdzekļu apdrošināšana, frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumi un finanšu pakalpojumi.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums gada laikā bija atpūtas un sporta pakalpojumiem, mājokļa mēbelēm, mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem, telekomunikāciju pakalpojumiem, ziediem, kā arī barībai lolojumdzīvniekiem. Savukārt cenas samazinājās grāmatām.

Foto: pixabay.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.