Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt
casibom deneme bonusu MARS casibom giriş

Kas ir pērtiķu bakas?

Šovasar atkāpusies Covid-19 infekcija, taču pasauli pāršalkušas ziņas jau par jaunas slimības uzliesmojumu – šoreiz tās ir pērtiķu bakas. Jūnija sākumā arī Latvijā reģistrēti pirmie saslimšanas gadījumi. Infektologi gan preses konferencē mierina – lielā ažiotāža ap šo slimību šobrīd ir saistīta ar to, ka slimība plašākām sabiedrības masām ir jauna un tās radītie pūslīši izskatās draudīgi. Patiesībā, lai gan slimība jāuztver nopietni un tās attīstībai jāseko līdzi, pasaulē ir vēl daudzas citas slimības, kuras ir vēl lipīgākas un izplatītākas, tāpat ļoti aktīvi slimības mēdz pārvarēt arī dzīvnieku – cilvēku barjeru.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kāda ir epidemioloģiskā situācija, slimības izplatības ceļi, nepieciešamie profilakses pasākumi un par dienesta darbu situācijas uzraudzībai un kontrolei, Veselības ministrijas preses konferencē stāstīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas infektoloģijas galvenā speciāliste Ludmila Vīksna. Viņi uzsvēra – galvenais ir būt informētiem un zināt par šo infekciju, simptomiem un rīcību.

Risks saslimt nav liels

J.Perevoščikovs uzvēra, ka pērtiķu bakas ir reta vīrusu izraisīta infekcijas slimība, bet tā nav jauna – atklāta 1958. gadā. Visbiežāk sastopama Centrālāfrikas un Rietumāfrikas valstīs, savukārt Eiropā un Amerikā ar pērtiķu bakām ir risks saslimt, tikai ceļojot uz infekcijas slimības skartajām valstīm vai saistībā ar no šīm valstīm importētiem dzīvniekiem. Līdzīgs satraukums par vīrusa izplatību bijis pirms vairākiem gadiem, kad uz Eiropu atvesti inficēti eksotiskie dzīvnieki, taču izplatība novērsta.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņš skaidroja, ka pērtiķu bakas ir radniecīga saslimšana pasaulē jau zināmajām bakām, kuras Pasaules Veselības organizācija par uzvarētu slimību atzina 1980. gadā. Līdz ar to pārtraukta arī vakcinācija pret šīm bakām, un pēc šī gada dzimušie šādu vakcīnu nav saņēmuši. Tas nozīmē, ka šobrīd arī Latvijā liels iedzīvotāju skaits nav pietiekami aizsargāts pret šo vīrusu.

Visu rakstu lasiet 30. jūnija laikrakstā “Zemgales Ziņas”

Teksts: Sandra Apine

Ilustrācija: SPKC

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.