Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt
casibom deneme bonusu MARS casibom giriş

Krievijas atslēgšana no SWIFT: kas jāzina iedzīvotājiem un uzņēmumiem?

Eiropas Komisijas un pasaules vadošo valstu līderu lēmuma rezultātā par vienu no visskaļāk apspriestajām un smagākajām Krievijai piešķirtajām sankcijām saistībā ar karadarbību Ukrainā kļuvusi vairāku banku atslēgšana no SWIFT sistēmas. Ko tas nozīmē, un kādu ietekmi tas atstāj uz iedzīvotājiem, uzņēmējiem un bankām?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pret Krieviju noteikto sankciju rezultātā 12. martā no SWIFT sistēmas tiks atslēgtas septiņas Krievijas bankas, tostarp Bank Rossiya, VTB, Novikombank, Sovcombank.

SWIFT jeb “Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication” ir Beļģijā reģistrēta starpbanku finanšu telekomunikācijas organizācija, kas tika dibināta 1973. gadā, sadarbojoties 239 bankām 15 valstīs, bet kā maksājumu ziņojumu apmaiņas rīku to izmantot sāka četrus gadus vēlāk, iesaistoties vairāk nekā 500 finanšu institūcijām no 22 valstīm. Šobrīd šajā sistēmā darbojas vairāk nekā 11 000 organizācijas, pārstāvot 200 valstis.

“SWIFT sistēmu var salīdzināt ar pasta indeksu sistēmu starpvalstu maksājumiem. Veicot maksājumu uz ārvalstīm, gan uzņēmumiem, gan privātpersonām jāievada saistošie kodi, piemēram, BIC un IBAN. Kad maksājums veikts, tas nonāk biržā un SWIFT sistēmā, kas izmanto attiecīgos kodus, lai nosūtītu maksājumu uz pareizo valsti un bankas kontu. Vienkāršiem vārdiem sakot, tā ir starptautiska komunikācijas platforma finanšu institūcijām. Ja tiec no tās atslēgts, tad jādomā par alternatīviem komunikācijas kanāliem – to izstrāde vai pieslēgšanās tiem prasa laiku un papildus izmaksas,” atklāj Uldis Upenieks, bankas “Citadele” valdes loceklis atbilstības jautājumos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izslēdzot vairākas Krievijas bankas no SWIFT, mērķis ir pēc iespējas apgrūtināt Krievijas iespējas saņemt un izpildīt maksājumus ārpus savas valsts robežām. Tā kā pagaidām gan šis liegums nav attiecināms uz visām Krievijas bankām, lai nodrošinātu gāzes un citu resursu piegādes nepārtrauktību uz Eiropu, šobrīd ir grūti precīzi spriest, kādu ietekmi šis solis atstās uz Krievijas ekonomisko telpu gan šobrīd, gan ilgtermiņā, taču skaidrs, ka šāda veida sankcijas visaptveroši apgrūtina jebkāda veida ekonomisko darbību Krievijas teritorijā.

“Iedzīvotājiem jāzina, ka līdz ar SWIFT atslēgšanu Krievijā var būt problemātiski norēķināties ar ārzemju banku kartēm, kā arī izņemt tur naudu no bankomātiem. Ja runājam par uzņēmumiem, kuri sadarbojas ar partneriem no Krievijas un Baltkrievijas, tad ļoti svarīgi ir nepārtraukti sekot līdzi aktualitātēm, un, ņemot vērā, ka notikumi mainās ik pa stundām, būtu vērtīgi, ja uzņēmumā būtu viens cilvēks, kas seko jaunākajām ziņām, pieņemtajām sankcijām un vienlaikus ir kompetents uzņēmuma pamatdarbībā. Tas palīdzēs uzņēmumam vieglāk orientēties sankciju mainīgajā vidē,” piebilst Upenieks.

Foto: pixabay.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.