Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

“Latvenergo”: Augsto elektrības cenu visvairāk ietekmē karstums un dārgie fosilie resursi visā Eiropā


Jūlijā un augustā piedzīvoto augsto biržas “Nord Pool” cenu ietekmē karstuma periods un ārkārtīgi dārgie fosilie resursi visā Eiropā, AS “Latvenergo” tirgus apskatā norāda kompānijas Enerģijas vairumtirdzniecības direktors Guntis Lūsis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņš pauž, ka lai arī ir piedzīvotas augstas “Nord Pool” cenas, pašos pamatos vienota birža Eiropā ir uzbūvēta tā, lai atrastu lietotājam zemāko iespējamo elektroenerģijas ražotāju piedāvājumu grozu.

Lūsis skaidro, ka jūlijā un augustā ir ļoti ierobežota hidroresursu pieejamība visā kontinentā, ieskatot Daugavu, dabā vējš samazinās, kad karstās gaisa masas ir nekustīgas, saules paneļi saražo mazāk dūmakainās karstās dienās, rekordaugsta gāzes un ogļu cena pasaulē, atomstaciju izstrādi ierobežo nepietiekama dzesēšana, pārvades jaudas mazina plānotie remontdarbi, kā arī pieaudzis pieprasījums pēc gaisa kondicionēšanas.

Nepatīkamais rezultāts, kas izriet no minētajiem faktoriem visā Eiropā – Baltijā, Ziemeļvalstīs, Centrālajā un Rietumu reģionā -, ir elektroenerģijas ražošanas deficīts un jāpieslēdz arvien dārgāki ražotāji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Analizējot cenu līmeņus Eiropas reģionos, redzams, ka piedāvājuma un pieprasījuma līknes satiekas pie ogles un dabasgāzes ģenerētās elektrības aktuālā izmaksu līmeņa. Ogles un dabasgāzes globālais cenu līmenis ir rekordaugsts, un tomēr šie ģeneratori visā Eiropā sniedz zināmu cenu stabilitāti, izvairoties no ekstrēmām eskalācijām,” atzīmē Lūsis.

Viņš pauž, ka aizvadītajās trijās nedēļās no atjaunojamajiem resursiem Baltijā vēja izstrāde samazinājusies par 27%, saules izstrāde nedaudz pieauga par 6%, bet Daugavas hidroelektrostaciju kaskādē ūdens pietece samazinājusies par 23%.

“Tuvākās nedēļas joprojām solās būt karstas. Katram no mums ir jāvērtē – lietotājam – kur ietaupīt, ražotājam – kā pārvarēt izaicinošus režīmus,” norāda “Latvenergo” eksperts.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā ziņots, Baltijas valstīs jūlijā sasniegta vēsturiski augstākā elektroenerģijas cena. 2022.gada jūlijā elektroenerģijas vidējā cena Latvijas tirdzniecības apgabalā sasniedza 304,96 eiro par megavatstundu (MWh), kas salīdzinājumā ar jūniju ir pieaugums par 39,7%, bet salīdzinājumā ar pagājušā gada jūliju – 3,5 reizes.

Augustā cena turpinājusi pieaugt.

Foto: pixabay.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.