Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Latvijā šogad tiks izveidoti 76 jauni dabas liegumi

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jau drīzumā valdība plāno noteikt 76 jaunus dabas liegumus meža zemēs un paplašināt jau esošus sešus dabas liegumus. Tā būšot atbilde uz pret Latviju ierosināto pārkāpuma procedūru par pietiekama aizsardzības statusa nenodrošināšanu Eiropas Savienības nozīmes biotopiem, galvenokārt staignāju mežiem.

Tādējādi tiem zemes īpašniekiem, kuru īpašumi tiek iekļauti dabas liegumā, tiks ierobežotas iespējas izmantot savu īpašumu, ierobežojumi pamatā būs saistīti ar mežsaimnieciskās darbības ierobežojumiem, t.sk. galvenās un rekonstruktīvās cirtes aizliegums, kopšanas cirtes ierobežojumi. Tiek solīts, ka jauni dabas liegumi “iespēju robežās” tiks veidoti valsts meža zemēs, lai minimizētu privāto zemes īpašnieku zaudējumus. Noteikumu projekts kopumā paredz noteikt aizsardzības statusu 21 871 ha meža zemes.
90% jaunveidojamie dabas liegumi plānoti VAS “Latvijas valsts meži” piederošās zemēs, 10% fiziskām un juridiskām personām piederošos īpašumos, tajā skaitā tiešie ierobežojumi 406 ha platībā skars  fiziskām personas.

Zemgales reģionā būs 17 jauni liegumi

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aizkraukles  novadā plānots izveidot liegumu Lobes ezera meži, Sērenes meži, Iecavas paliene, Jūgupes meži, Krācējgrāvja staignāju meži, Zalvītes strauta purvs, bet paplašināt teritoriju liegumam Ellītes purvs. Bauskas novadā – Birzes purvi, Iecavas staignāju meži, Iecavas paliene. Dobeles novadā – Dravnieku meži, Gardenes meži, Miltiņu platlapju meži. Jelgavas novadā izveidos liegumu Sodzera meži, Skursteņu platlapju meži, bet paplašinās Kaigu purva liegumus. Jēkabpils novadā būs dabas liegums Krustceļu meži, Mežmalu meži, Viesītes meži.

Kā to visu kompensēt

Jaunu liegumu veidošanā provizoriski aprēķinātais fiziskām un juridiskām personām izmaksājamo ikgadējo kompensāciju apmērs būs ap 200 tūkst. euro.

Jāatgādina, ka Latvijā šobrīd jau izveidoti 3015 mikroliegumi, no kuriem dažādu sugu aizsardzībai paredzēti 2186 mikroliegumi un to kopējā platība ir 47 800 hektāru. Acīmredzams, ka šobrīd pirms desmit gadiem aprēķinātās mikroliegumu kompensācijas par mežsaimnieciskās darbības ierobežošanu ir nepietiekamas un meža īpašnieku zaudējumus reāli nekompensē. Šobrīd par vienu hektāru meža, kas atrodas mikroliegumā bez apsaimniekošanas iespējām, gadā var saņemt 160 eiro lielu kompensāciju, bet ar daļēji pieļaujamu saimniecisko darbību pat mazāk. Var aplēst, ka realitātē meža īpašnieks sava meža reālās vērtības saņemšanu kompensāciju veidā sagaidīs tikai pēc 40 līdz 50 gadiem un līdzīga situācija būs ar jaunajiem liegumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Reinholds Pelše
SIA “MEŽA EKSPERTI” valdes priekšsēdētājs

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.