Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Valsts prezidents: Elektrības sadales tarifu pārskatīšana decembrī ir labāk, nekā to pārskatīšana pēc pusotra gada

Elektrības sadales tarifu pārskatīšana decembrī ir labāk, nekā to pārskatīšana pēc pusotra gada, tā pēc tikšanās ar Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu (JV) žurnālistiem norādīja Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā ziņots, augusta sākumā valsts pirmā persona norādīja, ka jaunie elektrības sadales tarifi nešķiet ne samērīgi, ne pamatoti, ne arī prātīgi. Prezidenta ieskatā, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) savu funkciju nav veikusi pietiekami labi, jo nav ņemtas vērā sabiedrības intereses.

Rinkēvičs trešdien atzīmēja, ka jaunajai valdībai būs jārisina virkne jautājumu, starp kuriem ir arī elektrības sadales tarifi un SPRK reformas. Valsts prezidents sacīja, ka visas partijas, ar kurām viņš ir runājis, ir gatavas strādāt pie sistemātiskiem risinājumiem saistībā ar SPRK.

Valsts prezidents uzsvēra, ka jāpagaida, kāda būs informācija par energokompāniju peļņu, kā arī par to, kā situācija attīstās kopumā. Rinkēvičs arī norādīja, ka tam visam ir nepieciešama rīcībspējīga valdība.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Es pilī varu daudz runāt un aicināt, bet reālos darbus risina Ministru kabinets, Saeima, ja ir nepieciešams grozīt likumus, esmu gatavs sadarboties. (..) Mani neapmierina kāda regulatora vai uzņēmuma vēlme nākt stāstīt, ka viņiem viss ir kārtībā no metodikas viedokļa. Nav kārtībā no sociālpolitiskā viedokļa,” akcentēja Valsts prezidents.

Pēc Rinkēviča paustā, nav runas par to, ka tarifi būtu jāatceļ. Ir skaidrs, ka reforma ir jāveic, ņemot vērā, ka patlaban mājsaimniecības Baltijas valstīs maksā par elektroenerģiju daudz vairāk. Valsts prezidents norādīja, ka patlaban ir risinājumi tā sauktajiem aizsargātajiem lietotājiem. Valdība par to ir runājusi un vienojusies.

“Sistēmiski es tomēr redzu, ka šī problēma vēl nav atrisināta. Es sagaidu vienalga kādas kombinācijas valdību, vai to veido trīs, četri politiskie spēki. Manis pēc, kaut vai visa Saeima var izveidot Ministru kabinetu. Šis ir absolūti prioritāri risināms jautājums. Nē, šobrīd es neesmu apmierināts ar radušos situāciju. Mēs esam iekrituši valdības veidošanas bedrē, no kuras pēc iespējas ātrāk būtu jārāpjas ārā, un jaunās valdības vezumam jāsāk iet uz priekšu,” sacīja Valsts prezidents.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) 9.augustā tikās ar SPRK priekšsēdētāju Aldu Ozolu, SPRK padomes locekli Intaru Birziņu un SPRK Enerģētikas departamenta direktoru Jāni Negribu. Tikšanās piedalījās klimata un enerģētikas ministrs Raimonds Čudars (JV).

Ministru prezidents tikšanās laikā uzsvēra, ka SPRK, vērtējot sabiedrisko pakalpojumu tarifus, stāv starp valsts monopolu un sabiedrību, aizstāvot patērētāju intereses saistībā ar elektrības sadales pakalpojumiem.

Kariņš sarunā pauda nostāju, ka ir nepieņemami, ka sadales tarifus plānots pārskatīt tikai pēc pusotra gada, tāpēc atzinīgi novērtēja SPRK apņemšanos tos pārskatīt jau šā gada decembrī, ņemot vērā dinamisko situāciju tirgū un citus faktorus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atbilstoši SPRK paustajam skaidrojumam jaunie sadales tarifi atspoguļo reālās elektroenerģijas jaudas un sadales uzturēšanas izmaksas, tādēļ iedzīvotāji tiek aicināti pārskatīt savu elektrības pieslēgumu jaudas un izvēlēties piemērotāko.

Kā aģentūru LETA iepriekš informēja SPRK pārstāve Ieva Lazdiņa, arī saskaņā ar Augstākās tiesas Senāta praksi komisija, īstenojot sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas un uzraudzības funkciju, ir jāvadās no likumā “Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem”, ko apstiprinājusi Saeima, nostiprinātā principa, ka tarifam jāatbilst ekonomiski pamatotām izmaksām.

Lazdiņa akcentēja, ka SPRK nevar iestāties lietotāja vai sabiedrisko pakalpojumu sniedzēja pusē, balstoties uz citiem apsvērumiem, piemēram, atsevišķu lietotāju grūtības apmaksāt elektroenerģijas rēķinus, pārāk straujo tarifu kāpumu, ekonomisko un sociālo krīzi valstī, citu obligāto maksājumu sadārdzināšanos, tarifu paaugstināšanas lietderību. Šis likums arī nepiešķir SPRK tiesības noraidīt tarifu projektu vienīgi tā iemesla dēļ, ka tas paredz ievērojamu tarifu vērtību pieaugumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jau ziņots, ka 1.jūlijā stājās spēkā SPRK apstiprinātie elektroenerģijas sadales sistēmas operatora “Sadales tīkls” un pārvades sistēmas operatora AS “Augstsprieguma tīkls” (AST) jaunie elektroenerģijas sistēmas pakalpojumu tarifi.

Foto: pexels.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.