Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

“Latvijas gāze” no septembra vidus vairs nepiedāvās izlīdzinātā maksājuma iespēju (papildināta)

AS “Latvijas gāze” no septembra vidus vairs nepiedāvās izlīdzinātā maksājuma iespēju, liecina kompānijas publiskotā norēķinu kārtība par dabasgāzi saistītajiem lietotājiem un mājsaimniecības lietotājiem, kuri saņem dabasgāzi pēdējās garantētās piegādes pakalpojuma ietvaros.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

No minētās norēķinu kārtības, kas publiskota oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”, izņemta daļa par izlīdzināto maksājumu.

“Latvijas gāzes” pārstāvji aģentūrai LETA publicēto norēķinu kārtību iepriekš atteicās komentēt, norādot, ka plašāka komunikācija sabiedrībai un uzņēmuma mājsaimniecību klientiem par šiem jautājumiem paredzēta augusta beigās, ņemot vērā, ka jauna norēķinu kārtība stāsies spēkā no šā gada 15.septembra.

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) pārstāvji aģentūrai LETA norādīja, ka “Latvijas gāze” 16.augustā izsludinātajā oficiālajā paziņojumā paredzējusi, ka saistītajiem lietotājiem (mājsaimniecībām) plānota pāreja no norēķinu metodes “izlīdzinātais maksājums” uz “rēķins”. Vienlaikus arī paredzēta maksa par ikmēneša rēķina nosūtīšanu, ja tas tiks sūtīts pa pastu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai gan jautājumus par maksājumiem un to izpildi SPRK neuzrauga, SPRK ir iepazinusies ar “Latvijas Vēstnesī” izsludināto “Latvijas gāzes” paziņojumu, kā arī pārrunājusi jautājumu gan ar Ekonomikas ministriju, gan ar “Latvijas gāzi”.

SPRK norādīja, ka, ievērojot Saeimā apstiprinātos Enerģētikas likuma grozījumus, kas paredz atteikšanos no saistītā lietotāja jēdziena no 2023.gada 30.aprīļa, SPRK izprot šīs pārejas nepieciešamību. Vienlaikus SPRK uzsver, ka “Latvijas gāze” iecerētajai pārejai jāparedz samērīgs termiņš, kas ļautu lietotājiem iepazīties ar gaidāmajām pārmaiņām un pieņemt pārdomātus un izsvērtus lēmumus. Attiecīgi “Latvijas gāze” ir aicināta pārskatīt piedāvātās izmaiņas norēķinu kārtībā un paredzēt pārejas periodu.

Ievērojot Enerģētikas likumā paredzēto attiecībā uz dabasgāzes tirgu, kā arī valsts paredzētos dabasgāzes lietotāju atbalsta pasākumus, ikmēneša skaitītāja rādījumu nodošana veicinās precīzākus norēķinus, skaidro SPRK, aicinot dabasgāzes saistītos lietotājus, kas pārgājuši uz ikmēneša norēķiniem, izvērtēt iespēju izmantot elektroniskos rēķinus, jo tie, atbilstoši Eiropas Savienības (ES) regulējumam, arī turpmāk būs bez maksas. SPRK norāda, ka saskaņā ar Ministru kabineta Dabasgāzes tirdzniecības un lietošanas noteikumiem norēķinu kārtību, kā arī grozījumus tajā publiskais tirgotājs ne vēlāk kā 30 dienas pirms to spēkā stāšanās publicē “Latvijas Vēstnesī” un savā tīmekļvietnē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Patlaban spēkā esošā norēķinu kārtība nosaka, ka mēneša izlīdzināto kopējo maksājumu nosaka tirgotājs, pamatojoties uz sadales sistēmas operatora sniegto informāciju par vēsturisko dabasgāzes patēriņu un maksimālo atļauto slodzi gazificētajā objektā, vai tirgotājam vienojoties ar lietotāju pirms dabasgāzes tirdzniecības līguma noslēgšanas, ja lietotāja vēsturiskais patēriņš nav zināms.

Izlīdzinātais mēneša maksājums tiek noteikts nākamajam pārskata periodam – parasti 12 mēnešiem. Ja nepieciešams, tirgotājs informē lietotāju par izlīdzinātā mēneša maksājuma izmaiņām. Lietotājs maksājumus veic atbilstoši saņemtajai informācijai.

“Latvijas gāzes” lielākie akcionāri ir Krievijas “Gazprom” (34%), fonds “Marguerite Gas II.S.a.r.l.” (28,97%), Vācijas kompānija “Uniper Ruhrgas International GmbH” (18,26%) un SIA “Itera Latvija (16%).

Foto: pixabay.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.