Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Lauksaimnieks: Nākamajā tirdzniecības gadā pasaulē varētu pietrūkt aptuveni 60 miljoni tonnu kviešu

Nākamajā tirdzniecības gadā pasaulē varētu pietrūkt aptuveni 60 miljoni tonnu kviešu, 10,5 miljoni tonnu miežu un 38 miljoni tonnu kukurūzas, savā “Facebook” lapā norāda biedrības “Zemnieku saeima” valdes loceklis un lauksaimnieks Edgars Putra, komentējot pašreizējo situāciju pasaules biržās saistībā ar karastāvokli Ukrainā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pašreizējās prognozes liecina, ka nākamajā tirdzniecības sezonā kopā pasaulē varētu pietrūkt 108,5 miljonu tonnu pārtikas izejvielu, norāda Putra. Salīdzinājumam – Latvijā ik gadu saražo ap 3,5 miljoniem tonnu.

Putras ieskatā iespējamais pārtikas izejvielu trūkums var atsaukties visā pārtikas sektorā, tostarp piena, gaļas un olu ražošanā.

Lai izvairītos no nelabvēlīgajām prognozēm, saskaņā ar Putras pausto, Eiropas Savienībai (ES) ir jāpārskata pašreiz piekoptā politika, kur pārtikas ražošanai jākļūst par galveno prioritāti.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tāpat ES jāveicina tāda lauksaimniecība, kas patērē mazāk enerģijas, bet rada lielāku apjomu pārtikas izejvielu, kā arī uz krīzes laiku ir jāatceļ zaļināšanas politika, jāpārskata buferjoslas, jāatceļ prasība par 5% zemes papuvē, un jāapstādina jaunā kopējā lauksaimniecības politika pēc 2023.gada, jo tā pašlaik nav vērsta uz pārtikas pietiekamības nodrošināšanu, uzskata lauksaimnieks.

Pēc Putras paustā, uz laiku jāpārtrauc arī kviešu izmantošana etanola ražošanā un rapša sēklu izmantošana biodegvielas ražošanā, jāpārskata ieviestie standarti augļiem un dārzeņiem, biogāzes stacijās uz laiku jāpārtrauc izmantot lauksaimniecības platībās augošā biomasa, kā arī jāpārskata piesardzīgā politika uz pārtikas derīguma termiņiem.

Viņaprāt, Latvijas gadījumā būtu jāapstiprina visi pēdējā modernizācijas kārtā iesniegtie projektu iesniegumi, kuri vērsti uz investīcijām energoefektivitātes paaugstināšanā, bezapvērses tehnoloģijās un precīzās tehnoloģijās. Tas, kā skaidro Putra, būtu nozīmīgs atbalsts saimniecību konkurētspējas paaugstināšanai un ļautu ražot vairāk, precīzāk un efektīvāk.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tāpat Putra mudina pārskatīt nodokļu politiku Latvijā attiecībā uz pievienotās vērtības nodokli (PVN) degvielai, to samazinot uz 12% vai 5%.

Ja situācija netiks mainīta, turpmāk iespējams paredzēt kviešu cenas pieaugumu no 500 līdz 600 eiro tonnā, svaigpiena cena var sasniegt 600-800 eiro par tonnu, bet cūkgaļa varētu maksāt aptuveni trīs eiro kilogramā. “Faktiski visas cenas dubultosies vai pieaugs trīs vai pat četras reizes,” prognozē Putra.

Teksts: LETA

Foto: pixabay.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.