Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Malkas cenas Latvijā pēdējo četru mēnešu laikā augušas par gandrīz 55%

Pieprasījuma pieauguma rezultātā malkas cenas Latvijā augušas par gandrīz 55% pēdējo četru mēnešu laikā, liecina meža izsoļu sistēmas Latvijā “E-silva” apkopotā informācija.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tāpat informācija sistēmā “E-silva” liecina, ka pārmērīgs pieprasījums pēc malkas aptver visu Eiropu, sākot no Baltijas valstīm līdz pat Lielbritānijai. Malka kļūst par “jauno naftu”. Neskatoties uz rekordaugstiem ražošanas apmēriem, pasaules tirgū trūkst aptuveni 10% kurināmā – granulu.

Problēmas būvniecības materiālu – metāla un izolācijas – pieejamībā, pieaugošās transporta izmaksas un inflācija ir samazinājušas pieprasījumu un resno skujkoku zāģbaļķu vidējo cenu Latvijā par gandrīz 3% šā gada jūnijā, salīdzinot ar maiju. Tajā pašā laikā pieprasījums pēc malkas jūnijā paaugstina lapu koku malkas cenas par 8%, liecina apkopotā informācija.

Skujkoku papīrmalkas cena divu mēnešu laikā pakāpusies par 20%, jūnijā vidējai cenai sasniedzot 80 eiro kubikmetrā. Savukārt resno zāģbaļķu cenu kritums saistīts ar būvniecības aktivitātes kritumu un uzkrājumu veidošanos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tajā pašā laikā bērza cena aug visu pirmo pusgadu. Viens no lielākajiem bērza finiera un saplākšņa piegādātājiem Eiropā līdz šim bija Krievija. Bērza finierkluču vidējā cena jūnijā palielinājusies par vienu eiro kubikmetrā, savukārt bērza taras vidējā cena piedzīvojusi nopietnu cenas kāpumu, augstākajā punktā pakāpjoties no 92 līdz pat 110 eiro kubikmetrā, kas ir palielinājums par gandrīz piektdaļu.

Bērza papīrmalkai tupinās cenas pieaugums, vidējai cenai pakāpjoties jūnijā par 24%.

“E-silva” norāda, ka cenas turpina kāpt un šobrīd nav paredzams, kad šis kāpums sasniegs augstāko punktu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jūnijā tika veiktas izmaiņas koku ciršanas noteikumos Latvijā. Jaunā kārtība paredz to, ka tiek samazināti koku caurmēri (diametrs), kuru sasniedzot mežaudze apsaimniekošanas cikla ietvaros tiek novākta meža ražas atjaunošanas cirtē.

Vienlaikus tiekot samazināta birokrātija – visām bonitātēm tiek noteikts viens caurmērs. Izmaiņas ir paredzētas arī meža atjaunošanas noteikumos. Tas nozīmē, ka meža īpašniekam būs lielāka atbildība atjaunot mežu.

Atjaunot varēs tikai ar sertificētu un vērtīgu stādāmo materiālu, kas nākotnē nesīs būtisku labumu tautsaimniecībā. Augs meža īpašumu vērtība, un mežsaimniekam būs nedaudz ātrāks apsaimniekošanas cikls, jo meža īpašuma vērtība šodien ir nākotnē iegūstamais diskontēts uz šodienu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tāpat “E-silva” pārstāvji norāda, ka tas ir solis pretī tam, lai meža īpašnieki varētu patstāvīgi uzņemties atbildību par to, ko darīt ar savā īpašumā esošu mežu un palielināt apsaimniekošanas efektivitāti. Sagaidāms, ka kokmateriāli turpinās būt pieprasīts izejmateriāls būvniecībai, jo principā ir vienīgais materiāls ar pozitīvu CO2 piesaisti.

Arvien aug meža izstrādātāju interese un konkurence ne tikai par izstrādei pieejamām cirsmām, bet arī par darbaspēka un tehnikas pieejamību, kas varētu būt viens no izaicinājumiem nākamajiem periodiem visā Eiropā, liecina “E-silva” ekspertu prognozes.

Turpretī jūlijā pilnībā tiks pārtraukts Krievijas meža produkcijas eksports uz Eiropu, spēkā stāsies Eiropas Savienības sankcijas, kas ierobežo koksnes izstrādājumu piegādi no Krievijas un Baltkrievijas, kas ilgstoši bija nozīmīgas koksnes produktu piegādātājas visā Eiropā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“E-silva” ir meža izsoļu platforma Latvijā, kas darbojas kā nozari vienojoša meža pārdošanas sistēma, kurā mežizstrādes uzņēmumi, vietējie un ārvalstu investori, sacenšas par iespēju iegādāties koku ciršanas tiesības un meža īpašumus. Uzņēmums pēdējo septiņu gadu laikā nostiprinājis pozīcijas Latvijas un ārvalstu klientu vidū. “E-silva” uzturētājs ir Latvijas pilna servisa meža apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Forest Mentor Group”.

“Forest Mentor Group” apgrozījums 2020.gadā bija 177 510 eiro, kas ir vairāk par 2,5% nekā 2019.gadā, savukārt kompānijas peļņa saruka par 0,5 reizēm un bija 9363 eiro. Kompānija “Forest Mentor Group” reģistrēta 2015.gadā, un tās pamatkapitāls ir 3000 eiro. Uzņēmuma īpašnieki ir Silva Šnikere (90%) un Normunds Valts Štolcers (10%).

Foto: pixabay.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.