Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

NBS karavīri no “Altum” varēs saņemt atbalstu mājokļa iegādei

No 5. janvāra Attīstības finanšu institūcija “Altum” sāk piešķirt garantijas mājokļu iegādei Nacionālo bruņoto spēku (NBS) karavīriem, informē Sandra Eglīte, “Altum” sabiedrisko attiecību speciāliste.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aizsardzības ministrija un “Altum” ir abpusēji vienojušies par garantiju sniegšanu NBS karavīriem banku aizdevumiem pirmās iemaksas veikšanai mājokļa iegādei vai tā būvniecībai. Pirmā banka, kas sāks nodrošināt kredītus ar valsts garantijām, ir “Swedbank”. Tuvākajā laikā programmai gatavojas pievienoties arī citas bankas, kuras strādā ar “Altum” garantiju programmām. Klienti aicināti interesēties savās bankās.

NBS karavīriem atbalsta programmas ietvaros būs pieejami aizdevumi nekustamā īpašuma iegādei līdz 250 000 eiro ar garantijas termiņu līdz 10 gadiem. Savukārt garantijas apmērs ir līdz 25% no aizdevuma pamatsummas – līdz 20 000 eiro apmērā. Garantiju varēs saņemt arī atkārtoti, ja būs pagājuši trīs gadi kopš iepriekš piešķirtās garantijas un saistības ir izbeigušās.

“Karavīru atalgojumu veido pamatalgas un vairāku kompensāciju summa, tādēļ līdz šim karavīri bankās nereti saņēma atteikumus hipotekāro kredītu izsniegšanai. Pateicoties jaunajai “Altum” programmai, karavīriem būs vienlīdzīgas iespējas saņemt kredītu mājokļa iegādei,” norāda Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Altum” jau vairākkārt ir sniedzis atbalstu iedzīvotājiem mājokļu iegādei. Mēs nodrošinām garantijas pirmās iemaksas finansēšanai ģimenēm ar bērniem, jaunajiem speciālistiem, kā arī sniedzam pirmās iemaksas atbalsta grantus daudzbērnu ģimenēm “Balsts”. Šī būs jau ceturtā atbalsta programma sadarbībā ar bankām, šoreiz atbalstu sniedzot Nacionālo bruņoto spēku karavīriem. Līdzšinējo programmu atbalsts ir nozīmīgs – jaunajos darījumos vairāk nekā puse no banku kredītiem mājokļiem ir izsniegti ar valsts atbalstu, proti, ar “Altum” garantijām,” uzsver “Altum” mājokļu garantiju vadītāja Jana Logina.

Aizņēmējiem, kas vēlas saņemt hipotekāro aizdevumu, kurš nodrošināts ar “Altum” mājokļu garantiju, ir jāiesniedz pieteikums kādā no bankām, ar kurām “Altum” ir noslēgts sadarbības līgums. Pēc pieteikuma saņemšanas banka pārliecināsies, ka aizņēmējs atbilst garantijas saņemšanas nosacījumiem, izvērtēs pieteikumu un lems par garantijas piesaisti. Banka arī sagatavos un iesniegs “Altum” garantijas pieteikumu.

Pēc pieteikuma saņemšanas “Altum” līdz 5 darba dienu laikā to izvērtēs un pieņems lēmumu par garantijas izsniegšanu vai atteikumu sniegt garantiju. Paziņojumu par pieņemto lēmumu “Altum” nosūtīs bankai. Pēc “Altum” izrakstītā rēķina apmaksas un kredīta līguma saņemšanas no bankas “Altum” kredītiestādei izsniegs garantiju par aizņēmējam piešķirto mājokļa aizdevumu, un kredīta ņēmējam tiks izmaksāts bankas aizdevums mājokļa iegādei vai būvniecībai. Process ir organizēts tā, ka karavīriem pašiem nav jādodas uz “Altum”, lai iesniegtu dokumentus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šī jau ir ceturtā “Altum” atbalsta programma mājokļu iegādei vai būvniecībai. Kopš 2015. gada tiek izsniegtas garantijas ģimenēm ar bērniem, bet kopš 2018. gada – jaunajiem speciālistiem.

“Altum” līdz šim ir izsniedzis 4158 garantijas jaunajiem speciālistiem par 33 miljoniem eiro, kas ļāva saņemt banku aizdevumus ar “Altum” garantiju 280 miljonu eiro apjomā. 85,2% no izsniegtajām garantijām ir ņēmuši jaunie speciālisti Rīgā un Pierīgā, kamēr Zemgalē 5,1%, Kurzemē 4,7%, Vidzemē 3,3%, bet Latgalē 1,7%.

Izsniegtas garantijas arī 24 tūkstošiem ģimeņu, kurās aug 35 tūkstoši bērnu. Garantiju apjoms ir 190 miljoni eiro. Arī ģimenes ar bērniem sniegto atbalstu visaktīvāk izmantojušas Rīgā un Pierīgā (77,9%). Kurzemē izsniegti 7,5% garantiju, Zemgalē 7,3%, Vidzemē 4,7%, bet Latgalē 2,6%.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Altum” sniedz arī vienreizēju subsīdiju “Balsts” daudzbērnu ģimenēm (ģimenē ir vismaz 3 bērni vai vismaz 2 bērni un tiek gaidīts trešais) bankas aizdevuma pirmās iemaksas samazināšanai mājokļa iegādei vai būvniecībai. Līdz šim izmaksātas 920 subsīdijas 7,6 miljonu eiro kopsummā, kas aizņēmējiem ir ļāvis saņemt banku aizdevumus 76,5 miljonu eiro apjomā.

Mājokļu iegādes garantiju pieprasījums ir stabils, tikai 2021.gadā tas bija nedaudz palielinājās, kas skaidrojams ar saņemšanas nosacījumu paplašināšanu (maksimālās summas palielinājums, var pieteikties grūtniecības laikā, var pieteikties atkārtoti u.c.). Neraugoties uz energoresursu cenu kāpumu un būvniecības izmaksu pieaugumu, kā arī karu Ukrainā, kas provocē nestabilitāti un liek būt piesardzīgiem ar lieliem pirkumiem, ģimenes ar bērniem un jaunie speciālisti turpina iegādāties mājokļus. Katru mēnesi tiek izsniegtas garantijas aptuveni 3,3 – 3,8 miljonu eiro apjomā.

Par “Altum”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Attīstības finanšu institūcija “Altum” ir Latvijas valstij piederoša kapitālsabiedrība, kas ar valsts atbalsta finanšu instrumentu palīdzību sniedz atbalstu noteiktām mērķa grupām finanšu instrumentu veidā (aizdevumi, garantijas, ieguldījumi riska kapitāla fondos u.c.), konkrētu programmu ietvaros papildinot to arī ar nefinanšu atbalstu (konsultācijas, mentorings), kā arī realizējot citas valsts deleģētas funkcijas.

2017. gada jūnijā “Altum” saņēma starptautiskās kredītreitingu kompānijas “Moody’s” ilgtermiņa kredītreitingu Baa1 valsts kapitālsabiedrībai, kas apliecina “Altum” stabilo finanšu situāciju. Savukārt 2017. gada 24. oktobrī “Altum” obligācijas tika iekļautas regulētajā tirgū – biržas “Nasdaq Riga” Baltijas Parāda vērtspapīru sarakstā. “Altum” saņēma “Nasdaq Baltic Awards 2019” balvu nominācijā “Biržas gada notikums Latvijā”.

Foto: tv3.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.