Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

“Nekā sarežģīta, jāiemācās tik pamats”

Līdz 30. oktobrim Jelgavas kultūras namā skatāmi vairāk nekā 50 puzuri. Vienkārši, simboliski, lieli un mazi, pat no kosām un stikla. Jelgavniece Ausma Spalviņa ir viena no zināmākajām puzuru meistarēm Latvijā. Pati smej, ka pēc dabas gan esot audēja, turklāt nekādās mākslas skolās nav mācījusies. Viņa aizvien meklē jaunas formas, meistarklasēs ierāda citiem savas prasmes un spriež, ka būtu jāsāk saglabāt puzuri nākamajām paaudzēm, lai tām nav “jāizgudro velosipēds no jauna”.
Pirmā iepazīšanās ar salmu rotājumiem Ausmai Spalviņai bija kādā mazā skoliņā Bauņos (ciemats Latvijā – aut. piez.). Tolaik skolotājs esot mācījis, kā pašam izgatavot saulīti un citus eglītes rotājumus no salmiem. Ausma atminas, ka pēc tiem Ziemassvētkiem skolotājs vairs skolā netika redzēts.
Kaut kad pirmsatmodas laikā meistare vēlreiz atgriezās pie salmu darinājumiem, taču toreiz telpu noformējums no tiem netika godāts. Pašdarināts puzuris – nu kas tā vispār par dāvanu, tā laika attieksmi atminas Ausma. Bet 90. gadu nogalē kaut kas radikāli mainījās. Ausma bija devusies uz trīs nedēļu puzuru gatavošanas meistarklasi Norvēģijā, kur piedzīvoja vietējo sajūsmu un atzinību par saglabāto tradīciju, jo šajā ziemeļvalstī tā jau bija zudusi. “Izrādījās, tas vilnis, ka šādi darinājumi nešķiet saistoši, bija gājis pāri arī citviet,” piebilst Ausma Spalviņa. Pēc tam, kad Norvēģijā bija uzklausīti apbrīnas vārdi, cik laimīga tauta esam, jo esam saglabājuši šo prasmi, citādāka bija arī atgriešanās Latvijā. Ausma atminas, ka viņus sagaidījusi pat televīzija. Pēkšņi puzuri atkal bija kļuvuši par vērtību.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties ZZ.lv abonementu:

"ZZ.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē ZZ.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā ZZ.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.