Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Palielinās valsts garantiju mājokļa būvniecībai vai iegādei ģimenēm Latvijas reģionos

Valdība otrdien apstiprināja izmaiņas noteikumos par valsts palīdzību dzīvojamās telpas iegādei vai būvniecībai, kas paredz nodrošināt kvalitatīvāku un plašāku mājokļu pieejamību ģimenēm reģionos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai veicinātu garantiju programmas efektīvāku darbību reģionos, noteikts, ka atbalsts varēs būt līdz 50% apmērā no aizdevuma summas ģimenēm ar bērniem.

Ekonomikas ministrijā (EM) norāda, ka atbalsts no 5% līdz 30% no aizdevuma summas, bet ne vairāk kā 30 000 eiro būs pieejams personai, ar kuru kopā dzīvo un kuras apgādībā ir viens bērns vai kurai ir iestājusies grūtniecība, vai bērna tēvam.

No 5% līdz 40% no aizdevuma summas, bet ne vairāk kā 40 000 eiro atbalsts būs pieejams personai, ar kuru kopā dzīvo un kuras apgādībā ir divi bērni, vai personai, ar kuru kopā dzīvo un kuras apgādībā ir viens bērns un kurai ir iestājusies grūtniecība, vai bērna tēvam.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt no 5% līdz 50% no aizdevuma summas, bet ne vairāk kā 50 000 eiro būs pieejami personai, ar kuru kopā dzīvo un kuras apgādībā ir trīs vai vairāk bērnu, vai personai, ar kuru kopā dzīvo un kuras apgādībā ir divi bērni un kurai ir iestājusies grūtniecība, vai bērna tēvam.

Vienlaikus, neatkarīgi no reģiona, izmaiņas paredz nodrošināt hipotekāro aizdevumu, kuriem piešķirta AS “Attīstības finanšu institūcija “Altum”” (“Altum”) garantija vai subsīdija “Balsts” pārkreditācijas procesu, ņemot vērā topošos grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā.

Paredzēts, ka pārkreditācijas procesā izsniegtā garantija paliks spēkā. Turklāt, ņemot vērā, ka pārkreditācijas procesā ir tendence paaugstināties aizdevuma summai, paredzēts, ka garantiju varēs sniegt arī atkārtoti, ja vien iepriekšējā garantija vairs nebūs spēkā, norāda EM.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ņemot vērā pieaugušo inflāciju un būvniecības sadārdzinājumu, noteikumos neatkarīgi no reģiona palielināts maksimālais darījumu slieksnis no 250 000 eiro līdz 300 000 eiro, kas ļaus iegādāties vai būvēt plašākus un kvalitatīvākus mājokļus, pauž ministrijā.

Kopš mājokļu garantiju programmas sākuma 2015.gadā līdz 2023.gada 31.decembrim atbalsts izsniegts 24 000 ģimeņu, kurās dzīvo vairāk nekā 36 000 bērnu. Kopējais garantijām piešķirtais apmērs veido 200 miljonus eiro, bet kopējais aizdevumu apmērs mājokļa iegādei vai būvniecībai veido 1,9 miljardus eiro.

Ekonomikas ministrs Viktors Valainis (ZZS) norāda, ka EM vēlas panākt garantiju programmas vienmērīgu darbību visā Latvijā, tādēļ ir nepieciešams palielināt pieejamo garantiju apmēru ģimenēm ar bērniem tieši reģionos, lai ģimenes spētu iegādāties vai būvēt kvalitatīvākus un plašākus mājokļus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Kā zināms, komercbankas kredītu izsniegšanai reģionos piemēro daudz stingrākus kritērijus nekā Rīgā vai Pierīgā, vai vispār atsakās tos izsniegt. Palielinot garantiju apmēru reģionos, veicināsim mājokļu pieejamību ģimenēm, kurām komercbankas pieprasa augstāku pašu dalību, lai saņemtu hipotekāro aizdevumu,” pauž Valainis.

Foto: unsplash.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.