Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Paplašinās valsts atbalstu daudzdzīvokļu ēku iedzīvotājiem remontdarbiem ēkās

Valdība otrdien atbalstīja Ekonomikas ministrijas (EM) priekšlikumus paplašināt daudzdzīvokļu ēkām piedāvāto atbalsta pasākumu klāstu, kas tiek atbalstīts no “Attīstības finanšu institūcijas “Altum”” (“Altum”) īstenotā remonta fonda programmas, līdz ar to paplašinot arī potenciālo atbalsta saņēmēju loku.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

EM norāda, ka turpmāk daudzdzīvokļu ēkās dzīvojošie varēs saņemt “Altum” aizdevumu ēkas atjaunošanas projekta tehniskās dokumentācijas sagatavošanai, piemēram, energoaudita, tehniskās apsekošanas, tehniskā projekta izstrādei. Faktiski šis aizdevums būs kā priekšfinansējums, lai varētu sagatavot pieteikumu atbalsta saņemšanai atveseļošanas fonda atbalsta programmā daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes uzlabošanai.

Ņemot vērā, ka projektu tehniskās dokumentācijas izstrāde ir unikāls dokumentācijas kopums un finansiāli ietilpīga sadaļa, bieži tās sagatavošanai tiek piesaistīts specializēts projektēšanas birojs. Tādējādi tiek paredzēta iespēja sākt ēku remontdarbu, tostarp energoefektivitātes pasākumu īstenošanu arī ēkās, kurām nav pietiekamu pašu līdzekļu (uzkrājumu), lai veiktu ēkas renovācijas priekšdarbus un izstrādātu tehnisko dokumentāciju, uz kuras pamata var pieņemt lēmumus par turpmākiem ieguldījumiem ēkas renovācijā, tostarp energoefektivitātes paaugstināšanā. “Altum” varēs izsniegt aizdevumu arī tikai tehniskās dokumentācijas sagatavošanas izmaksām.

Papildus tam “Altum” varēs arī sniegt aizdevumus izmaksām, kas nepieciešamas daudzdzīvokļu mājas energoefektivitātes projekta īstenošanai, taču netiek finansētas no atveseļošanas fonda finansējuma, piemēram, pievienotās vērtības nodokļa izmaksas. Tādējādi dzīvokļu īpašniekiem būs iespēja neattiecināmajām izmaksām piesaistīt banku aizdevumu vai “Altum”  aizdevumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

EM vērš uzmanību, ka atveseļošanas fonda projektos neattiecināmās izmaksas netiek paredzētas, vienlaikus projektos var tikt paredzētas izmaksas, kas nepieciešamas konkrētās investīcijas mērķu sasniegšanai, taču netiek finansētas no atveseļošanas fonda.

Remonta fonda atbalsta programmas ietvaros daudzdzīvokļu ēku iedzīvotājiem pieejams valsts aizdevums būvdarbiem un teritorijas labiekārtošanas darbiem mājās, tostarp mājām, kas atrodas mazāk attīstītos reģionos, nelielās pilsētās vai ciematos, vai tām, kas citu iemeslu dēļ neatbilst banku kreditēšanas politikai.

Remonta fonda atbalsta programmu administrē “Altum”, programmas kopējais pieejamais finansējums aizdevumu izsniegšanai ir 31 miljons eiro. Šobrīd “Altum” ir piešķīris 47 aizdevumus, un aizdevumu piešķiršanu plānots turpināt vismaz līdz 2025.gadam.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Altum” ir valsts kapitālsabiedrība, kas ar valsts atbalsta finanšu instrumentu palīdzību sniedz atbalstu noteiktām mērķa grupām finanšu instrumentu veidā (aizdevumi, garantijas, ieguldījumi riska kapitāla fondos u.c.), konkrētu programmu ietvaros, papildinot to arī ar nefinanšu atbalstu (konsultācijas, mentorings), kā arī realizējot citas valsts deleģētas funkcijas.

“Altum” 40% akciju turētājs ir Finanšu ministrija, 30% akciju turētājs – Ekonomikas ministrija un 30% akciju turētājs – Zemkopības ministrija. “Altum” obligācijas ir iekļautas biržas “Nasdaq Riga” parāda vērtspapīru sarakstā.

Foto: no arhīva

  Līdzīgi raksti

  Reklāma

  Atbildēt

  Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

  Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

  Ar cieņu,
  ZZ.lv komanda.