Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Pārtikas produktu cenu kāpums samazinās

Latvijas Tirgotāju asociācija (LTA), kopš 90. gadu vidus, regulāri veic patēriņa preču cenu salīdzinājumu veikalos. Aprēķinot vidējās cenas mazumtirdzniecības uzņēmumu veikalos norādītajās cenu zīmēs, nerēķinot ražotāju noteiktās akciju cenas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni un pagājušā gada šo laika periodu vērojams, ka cenas turpina augt visiem piena produktiem, dzeramajam ūdenim, kā arī dārzeņu konserviem.

Tomēr sulām cena ir palielinājusies atšķirībā pret iepriekšējo ceturksni, bet ir zemāka kā pirms gada un tikpat liela, cik maksāja pirms diviem gadiem.

Labības izstrādājumi

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

No labības izstrādājumiem cenas turpina augt auzu pārslām, cukuram, makaroniem, miltiem un rīsiem. Vienlaikus jāatzīmē, ka ir nostabilizējusies sāls cena, kas ir kritusies pret iepriekšējo laika periodu, bet ir augstāka kā pirms gada. Līdzīgi ir ar mannu. Ja 1 kg mannas putraimi šā gada pirmajā ceturksnī veikalā bija nopērkami par 1,97 eiro, tad šobrīd to cena ir 1,77 eiro. Savukārt, 1 kg sāls šā gada pirmajā ceturksnī maksāja 1,11 eiro, bet šomēnes to var iegādāties jau par 0,94 eiro.

Piena produkti un olas

Piena produktu grupā ir samazinājusies biezpiena cena gan pret iepriekšējo laika periodu, gan pret aizvadīto gadu. Cena biezpienam šobrīd ir tāda pati kā pirms diviem gadiem. Piemēram, paciņu pilnpiena 9% biezpiena šobrīd veikalos var iegādāties par 1,29 eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ikvienā mājsaimniecībā bieži lietotajam pārtikas produktam – olām ir samazinājusies cena. Ja šā gada martā M izmēra olu cena veikalos bija 2,54 eiro, tad jau jūnijā cena kritusies līdz 1,76 eiro, bet tāpat tā ir augstāka kā pirms gada.

Gaļas produkti

Gaļas produktiem cenas ir relatīvi stabilas gada griezumā. Atsevišķām gaļas produktu grupām cenas ir daļēji pieaugušas, gan daļēji kritušās atšķirībā pret pagājušo mēnesi. Kopumā cenas tendence gaļas produktiem ir pieaugoša. Piemēram, vistas, broilers 1 kg šā gada pirmajā ceturksnī veikalos bija pieejams par 3,97 eiro, tad šobrīd tas jau maksā 4,25 eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Maize

Maizes cena turpina pamazām celties, bet, tāpat kā sulām, tās cena ir zemāka kā pirms gada. Ja šā gada pirmajā ceturksnī 1 kg baltmaizes maksāja 1,01 eiro, tad jūnijā cena pacēlās līdz 1,26 eiro.

Augļi un dārzeņi

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Augļu un dārzeņu cenas šobrīd krītas, bet ir augstākas kā pirms gada. Pie šiem produktiem pieskaitāmi eksotiskie banāni, apelsīni un citi augļi. Ābolu cena svārstās un šobrīd tā ir zemāka kā pirms diviem gadiem. Savukārt, dārzeņiem cenas aug. Ja pirms kāda laika dārzeņiem cenas kritās, tagad tās sākušas pieaugt visās dārzeņu grupās, izņemot gurķus. Cenas pieaug salīdzinājumā gan pret iepriekšējo ceturksni, gan pret iepriekšējo gadu.

Citi produkti

Cilvēku plaši iecienītajam pārtikas produktam – eļļai cenas turpina augt salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni un pagājušo gadu. Ja 1 l rapšu eļļas šā gada pirmajā ceturksnī maksāja 3,56 eiro, šobrīd tas nopērkams par 3,98 eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Augšupejoša cena ir arī kafijai un tējai. Ja kafijas cena ir pārsniegusi pagājušā gada līmeni, tad tējai cena ir zemāka kā pagājušā gada šajā pašā laika periodā, kā arī tā ir kļuvusi lētāka kā pirms diviem gadiem.

LTA cenas apkopo, sarēķinot vidējo cenu nozīmīgākajos pārtikas veikalos: Aibe, Lats, Lidl, Maxima, Mego, Rimi, Top. Lauksaimniecības tirgus centrs uzrāda daudziem produktiem Latvijā būtiski augstākas cenas. Piemēram par 1 kg, burkāniem 0,85 – ir 0,73; gurķiem 1,84 – ir 1,03; banāniem 1,59 – ir 1,47.

Foto: pixabay.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.