Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Tauriņu pilns dārzs: krāšņo ziedu krūms budleja

Tauriņi tiek uzskatīti par vienu no silto gada mēnešu vēstnešiem, un tie nudien priecē ikvienu ar savu skaistumu un vieglprātīgo lidojumu. Ja vēlaties tauriņus pievilināt arī savā dārzā, ieteicams stādīt budlejas, kas šobrīd strauji iekaro popularitāti ikvienā dārzā. Klientu apkalpošanas speciāliste Gunta Sāre skaidro, kā tās kopt un ko ievērot, lai šie krāšņie krūmi priecētu acis vairākus gadus, ik vasaru pievilinot draiskos tauriņus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kas ir budleja?

Dāvida budlejas angliskais nosaukums ir butterfly bush (tauriņu krūms), un ne velti, jo tā ziedu smarža un košā krāsa nudien pievilina tauriņus.

Budleju ziedi izkārtoti garās skarās, krūma lapas ir garas un lancetiskas ar zaļu augšpusi un pelēcīgu apakšpusi, tā zari izvietoti vidēji skraji, tādējādi piešķirot dārzam gaisīgumu. Budleja izskatās kā “mazu salūtu” kopums, kas zied no jūlija līdz pat rudens salnām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kur to stādīt?

Dāvida budlejas, gluži kā paši tauriņi, ir saulmīles, tāpēc tās vēlams stādīt saulainā vietā, kur nevalda ziemeļu puses vēji, trūdvielām bagātā smilts vai smilšmāla augsnē. Augs ir sausumizturīgs, tam ir spēcīga un dziļa sakņu sistēma.

Budlejas var audzēt no sēklas, tiesa tad gan jāapbruņojas ar pacietību, jo šis krūmiņš uzziedēs tikai trešajā gadā. Dārzā šos krūmus stāda pa vienam vai grupās aptuveni 1 m attālumā vienu no otra.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā kopt krāšņo krūmu?

Budlejas ir ziemcietes, kas jāieziemina, apgriežot zarus, atstājot tos aptuveni 50 cm virs zemes, un viegli sasedzot krūma saknes. Krūms pārziemos arī tad, ja to neapgriezīs, taču par tā saknēm gan īpaši jāpiedomā. Svarīgi, lai tās nenosalst un arī neizsūt zem biezas sniega segas. Tāpat budlejām nepatiks, ja ziemā krūmā krāsies lieks mitrums.

Ja bargā ziemā krūms cieš no liela sala, nav jāskumst – pavasarī nosalušos zarus var nogriezt, un krūms ataudzēs jaunus dzinumus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Padomi budleju kopšanā

Budlejas ir samērā jutīgi augi, tāpēc eksperte iesaka ievērot dažus knifus šo krūmu kopšanā, kas ļaus tiem vairāk priecēt dārza saimnieku un lidojošos viesus.

  • Budlejas var izaugt 2-3 metrus augstas, taču eksperte iesaka tās apgriezt, veidojot krūmu kuplāku un ziediem bagātāku.
  • Krūmus ieteicams apgriezt pavasarī, jo reizēm ziemā apsalst arī apgriezts krūms.
  • Pavasarī vēlams budleju pabarot ar mēslojumu – kūtsmēsliem vai minerālmēsliem ar mikroelementiem, kas palīdzēs skaistajam krūmam ziedēt daudz krāšņāk.

Kādu budleju izvēlēties?

  • Dāvida budleja “Black Knight” – tumši violetiem, smaržīgiem ziediem nokarenās līdz 25 cm garās skarās. Zied no jūnija līdz pat salam. Augstums no 1,5 līdz 1,7 m, platums no 0,8 līdz 1 m.
  • Dāvida budleja “Pink Delight” – rozā krāsa ziediem, parasti uzzied jūlijā. Augstums no 1,2 līdz 1,5 m, platums aptuveni 1 m.
  • Dāvida budleja “Royal Red” – purpursarkaniem, smaržīgiem ziediem līdz pat 40 cm garās ziedkopās. Zied no jūlija līdz augustam, siltos rudeņos līdz pat salam. Augstums no 2 līdz 2,5 m, platums no 2 līdz 2,5 m.
  • Dāvida budleja “Empire Blue” – violetiem, smaržīgiem ziediem aptuveni 30 cm garās skarās. Zied no jūlija līdz septembrim. Krūms gada laikā izaug aptuveni 1,5 līdz 2 m augstumā.

Foto: publicitātes

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.