Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Tikai Latvijas trešdaļai iedzīvotāju būtu finanšu līdzekļi onkoloģiskas saslimšanas ārstēšanai

Onkoloģiskas saslimšanas gadījumā tikai 30% Latvijas iedzīvotāju pašiem būtu pieejami finanšu līdzekļi – uzkrājumi vai regulārie ienākumi, – no kuriem apmaksāt ar slimību saistītos izdevumus. Lielākā daļa vāktu ziedojumus vai meklētu iespējas šos līdzekļus aizņemties, liecina apdrošināšanas sabiedrības ”Ergo” un “Norstat Latvija” 2022. gada februārī veiktais pētījums.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pētījumu veica vadošais neatkarīgais tirgus izpētes datu vācējs Eiropā “Norstat Latvija”. No 2022. gada 17. līdz 23. februārim tiešsaistē visā Latvijā tika aptaujāti gandrīz 1000 respondentu vecumā no 20 līdz 74 gadiem.

Ja pēkšņas vēža diagnozes gadījumā būtu nepieciešami vismaz 20 000 eiro valsts neapmaksāto ārstēšanās izdevumu vai sadzīves izmaksu segšanai, vairākums jeb 70% aptaujāto nespētu rast līdzekļus savos uzkrājumos un būtu atkarīgi no ārēja finansiāla atbalsta: vāktu ziedojumus (24%), ņemtu kredītu (19%), aizņemtos no radiem un draugiem (11%) vai meklētu citas iespējas (16%).

Tikai piektā daļa jeb 20% šim nolūkam izmantotu savus vai ģimenes finanšu uzkrājumus, bet 10% aptaujāto neplānotos vēža ārstēšanas izdevumus mēģinātu segt no regulārajiem ienākumiem, maksimāli samazinot ikdienas tēriņus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atbildes uz jautājumu par to, kas iedzīvotājus visvairāk satrauc, pamanot informāciju par vēzi, liecina, ka finansiālais aspekts baiļu skalā atrodas augstāk nekā bažas par iespēju saslimt. Proti, lielāks skaits aptaujāto (34%) atzīst, ka viņus visvairāk biedē tieši iespējamie vēža ārstēšanas izdevumi, bet nedaudz mazāk (26%) ir to, kuru galvenais uztraukuma iemesls ir bailes saslimt ar vēzi. Atlikušie 40% neseko informācijai par onkoloģiskām saslimšanām vai no tās izvairās.

“Aptaujas rezultāti liecina, ka vairākums cilvēku Latvijā nav finansiāli gatavi pēkšņām krīzes situācijām, tostarp lieliem izdevumiem, kas var būt saistīti ar onkoloģiskām vai citām veselības problēmām. Mūsu valstī vēzi ik gadu pirmo reizi diagnosticē vairāk nekā 11 000 iedzīvotāju.

Tā ir izplatīta un neprognozējama slimība gan medicīniski, gan no nepieciešamo ārstēšanās izmaksu viedokļa. Ir gadījumi, kad pietiek ar valsts apmaksāto terapiju, bet citkārt pacientiem pašiem jāmaksā par medikamentiem vairāki desmiti tūkstošu eiro. Tas ir milzīgs risks, ” skaidro “Ergo Life Insurance SE” Dzīvības un Veselības apdrošināšanas departamentu direktors Baltijā Gints Konrads. Latvijā vēža apdrošināšanu kopš 4. februāra piedāvā “Ergo”. Nepilnu divu mēnešu statistika liecina, ka divas trešdaļas apdrošināto ir sievietes.

Foto: publicitātes

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.