Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Tropos ir apelsīni un banāni, mums ir āboli

Rudens un Dobeles Dārzkopības institūtā notikušie Ābolu svētki bija labs iemesls, kāpēc satikt tūkstoš ābeļu šķirņu galveno saimnieci un jaunu garšīgu ābolu radītāju Lailu Ikasi. Viņa jau 40 gadu darbojas institūtā, tagad kā vadošā pētniece. Atzīst, ka patīk viss, ko dara, un dārzkopjiem iesaka rūpēties par mazajām ābelītēm kā par bērniem un neaudzēt no tām palmas.
Šķirne veidojas apmēram 25 gadus
– Kad mēģināju sarunāt ar jums interviju, teicāt, ka tagad laika maz – jālasa āboli. Pētniekiem arī tas ir jādara?
Mēs esam zinātniskais institūts, neesam jau firma. Un esam tik, cik esam. Lasām ābolus tirdzniecībai, citādi nevarētu elektrības rēķinus šogad samaksāt. Paraugi jau mums tāpat jāvāc, jāredz, kā glabāsies.
– Cik ilgi jau strādājat institūtā?
No 1982. gada. Man vecmāmiņa dzīvoja Dobelē. Es mācījos biologos, un šeit bija ļoti laba vieta, kur sākt. Toreiz gan te vēl bija Upīša (dārzkopja Pētera Upīša – red. piez.) dārzs. Bija tādi briesmīgi neizkopti džungļi, kur jau gadiem ilgi ābeles neražoja aiz vecuma. Bet sāku es ar plūmēm, nevis āboliem.
– Tad jau studējot bija interese par augļkokiem?
Man visi augi patīk. Būtu gājusi strādāt uz rezervātu, bet tur jau to cilvēku tik daudz nevajag. Taču man patīk viss, ko es daru.
– Kad no plūmēm nonācāt pie ābelēm?
Tās man iedeva 90. gadu sākumā. Sākotnēji bija Upīša mantojuma izvērtēšana. Vecajā dārzā bija jāatrod koki, kas vēl ražo, un jāskatās, kuriem ir labi augļi. Tos pavairojām, iestādījām. Tie tagad mums aug kolekcijā. Var izmantot selekcijā, ja ir kāda laba īpašība. Tad pārņēmām krustošanas materiālu no Iedzēnu selekcijas punkta un sākām to vērtēt. No tiem sēklaudžiem nākušas arī šķirnes ‘Dace’ un ‘Gita’.
– Tātad ‘Daces’ un ‘Gitas’ izveide ir jūsu veikums?
Rūdolfs Dumbravs man iedeva neražojošus sēklaudzīšus, kurus es vērtēju. Pati sāku krustot pēc gadiem pieciem sešiem. Vecākie krustojumi ir no 1994. gada.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties ZZ.lv abonementu:

"ZZ.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē ZZ.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā ZZ.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.