Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Gandrīz simts eiro makā vairāk

Minimālās darba algas paaugstināšana līdz 620 eiro no nākamā gada 1. janvāra mazo algu saņēmējiem nozīmēs par aptuveni 96 eiro makā vairāk nekā 2022. gadā. Darba devējiem izmaiņas atalgojuma apmērā nozīmēs papildu ap 148 eiro ik mēnesi par vienu minimālas algas darbinieku, bet valsts un pašvaldības kopā nodokļu veidā saņems aptuveni 50 eiro vairāk par katru cilvēku ar minimālo algu.
“Minimālo algu vajadzēja paaugstināt, bet...” šāda ir visbiežākā atbilde, kas skan publikācijas tapšanas laikā no iesaistītajām pusēm.
Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) aprēķinājusi, cik nākamajā gadā visām Latvijas pašvaldībām izmaksās minimālās algas paaugstināšana. “Tie ir 34 miljoni eiro,” atklāj LPS priekšsēdis Gints Kaminskis. Pašvaldības nākamā gada budžetus nav apstiprinājušas un varēs to izdarīt, kad būs apstiprināts valsts budžets 2023. gadam. Pašlaik ir dažas nedēļas laika, lai izveidotu atalgojumu “loģistiku”, skaidro G.Kaminskis. Minimālās algas paaugstināšana dos arī papildu finanšu efektu pašvaldību budžetos, taču problēma ir pašvaldību darbinieki, kuri iepriekš saņēmuši vairāk par minimālo atalgojumu. Rezultātā sāk veidoties neadekvāta algu hierarhija, jo vienkāršo darbu veicējs, piemēram, sargs, var saņemt gandrīz tikpat, cik, piemēram, cilvēks ar lielāku atbildību un lielākiem darba uzdevumiem. “Ir darbinieki, kuriem gadiem alga nav palielināta, un tagad tā būs noslīdējusi līdz minimālajai darba samaksai,” norāda LPS priekšsēdis. Lai saglabātu darbiniekus un viņi nemeklētu darbu privātās struktūrās, pašvaldībām ir jādomā, kur rast līdzekļus speciālistiem.
Bet uz jautājumu, vai algas paaugstinājums bija nepieciešams, G.Kaminskis pārliecinoši atbild: “Jā.” Turpinājumā seko problēmu izklāstījums par to, ka pašvaldībām nākamā gada budžetos jāatrod arī papildu finansējums energoresursu un citu pakalpojumu paaugstinājumam, kas 2023. gadā kopā visās Latvijas pašvaldībās tiek lēsts aptuveni 120 miljonu apmērā.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties ZZ.lv abonementu:

"ZZ.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē ZZ.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā ZZ.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Komentāri (1)

  1. Uzreiz ir redzams, ka likumdevējs nav sasaistē ar realitāti, jo minimālās algas saņēmēju nav tik daudz, savukārt vienīgais, ko ietekmēs minimālās algas celšana būs nodokļu ieņēmumi, kas savukārt, kā par to pārliecinājās savulaik Dombis Konsolidovskis (iedomāts politiskais tēls) – paceļot strauji nodokļus, ieņēmumi krītas, tautas pretestības iespaidā. Bet to saprast ministru galvām būtu ļoti grūti.
    Neapgrūtināsim viņus un mūsu jauko, sirmo prezidentu!

    1
    2
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.