Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Hemoroīdu ārstēšana: no pašārstēšanās metodēm līdz medicīniskām procedūrām

Foto: pixabay.com/Pixabay

Hemoroīdi ir viena no biežākajām problēmām, ar kurām cilvēki vēršas pie proktologa. Slimība, kas ir salīdzinoši viegli ārstējama, ja tiek diagnosticēta agrīnā tās stadijā. Tomēr kauns un aizspriedumi, kas saistīti ar šo delikāto slimību, veicina gadījumus, kad hemoroīdu ārstēšana tiek uzsākta novēloti, tāpēc ir ilgstoša un komplicēta.

Hemoroīdi tiek saukti arī par labas dzīves slimību. Proti, to veicina ilgstoša sēdēšana, tajā skaitā ilgstoši pārbraucieni, mazkustīgs dzīvesveids, pārēšanās, asi, pikanti ēdieni, liekais svars, pārlieku bieža alkohola lietošana. Tomēr hemoroīdi var veidoties arī fiziskās slodzes un pārpūles rezultātā.

Kādi ir hemoroīdu pirmie simptomi, kādas ir slimības stadijas un kā hemoroīdi tiek ārstēti – par to visu raksta turpinājumā!

Kas īsti ir hemoroīdi?

Ikvienam no mums ap anālo atveri un taisnajā zarnā atrodas asinsvadu pinumi. Tie darbojas līdzīgi kā blīve, palīdzot iekšējam un ārējam anālās atveres slēdzējmuskulim jeb sfinkterim nodrošināt to, lai fēces un gāzes no anālās atveres neizvadītos patvaļīgi. Ja asinsvadu pinumi ir veseli, tie organismā nodrošina nozīmīgu funkciju, vienkārši izsakoties – palīdz noturēt ciet anālo atveri.

Vēnu mezgliņu paplašinājums vai iekaisums ir slimība, kas tiek dēvēta par hemoroīdiem. Kā rāda dati, mūsdienās ar šo slimību slimo arvien biežāk. Tā var piemeklēt gan sievietes, gan vīriešus, neatkarīgi no vecuma un bieži tiek diagnosticēta jau 3. vai 4. stadijā, ko veicina kauns, pašārstēšanās un novēlota vēršanās pie ārsta.

Hemoroīdus, kā jau minēts, visbiežāk izraisa mazkustīgs dzīvesveids, ilgstoša sēdēšana, liekais svars un neveselīgs, šķiedrvielām nabadzīgs uzturs, aizcietējumi, smags fizisks darbs un pārslodze sportojot. Tāpat hemoroīdi bieži veidojas sievietēm grūtniecības laikā, ko veicina organisma un hormonālās izmaiņas.

Izšķir divu veidu hemoroīdu saslimšanu – ārējos un iekšējos hemoroīdus.

  • Ārējie hemoroīdi ir sataustāmi un saskatāmi, jo atrodas ārpusē ap anālo atveri, tāpēc ir viegli diagnosticējami. Ārējie hemoroīdi izraisa diskomfortu un sāpes, jo tos klāj starpenes āda, kurā atrodas sāpju receptori.
  • Savukārt iekšējie hemoroīdi atrodas taisnās zarnas iekšpusē. Iekšējos hemoroīdus ir daudz grūtāk konstatēt, jo sākuma stadijā tie nav saredzami un sāpes neizraisa. Tālākajās stadijās, fiziskās slodzes vai spiediena rezultātā, veidojas iekšējo hemoroīdu īslaicīgs vai pastāvīgs izslīdējums ārpus anālās atveres.

Hemoroīdu stadijas

Hemoroīdu saslimšana katram norit individuāli. Bieži vien var veidoties tikai ārējie hemoroīdu mezgliņi. Tomēr iekšējo hemoroīdu saslimšanu iedala 4 stadijās:

  • Pirmā stadija: Iekšējo hemoroīdu mezglu neliels paplašinājums, kas visbiežāk nav jūtams.
  • Otrā stadija: Hemoroīds var izslīdēt no anālās atveres vēdera izejas laikā, taču pēc laika pastāvīgi ieslīd atpakaļ.
  • Trešā stadija: Hemoroīdu mezgls izslīd ne tikai vēdera izejas laikā, bet arī pie fiziskas piepūles. Šajā stadijā tas vairs atpakaļ neieslīd, bet tos var iebīdīt atpakaļ ar pirkstu palīdzību.
  • Ceturtā stadija: Hemoroīdu mezgls pastāvīgi atrodas ārpus anālās atveres un to atpakaļ iebīdīt vairs nav iespējams.

Neārstētu hemoroīdu gadījumā raksturīgsi izteikts diskomforts, asiņošana, sāpes, infekciju risks un fēču nesaturēšana. Ja pēdējās stadijās hemoroīdi netiek atbilstoši ārstēti, var attīstīties tādas nopietnas saslimšanas kā Krona slimība, taisnās zarnas iekaisums vai vēzis.

Foto: pixabay.com/Pixabay

Hemoroīdu simptomi

Ja tiek konstatēti kādi no hemoroīdu simptomiem, ar steigu jāpiesaka vizīte pie proktologa, kas noteiks simptomu cēloni, izslēgs citu slimību iespējamību, kā arī nozīmēs tālāku medikamentozu vai cita veida ārstēšanu. Simptomi, kam jāpievērš uzmanība ir:

  • Asiņošana vai citi neparasti izdalījumi no anālās atveres pēc nokārtošanās;
  • Sāpes, diskomforts anālās atveres rajonā, kas pastiprinās fiziskās slodzes vai ilgstošas sēdēšanas laikā:
  • Vēdera izejas traucējumi, fēču nesaturēšana;
  • Sataustāmi mezglveida veidojumi ap anālo atveri;
  • Nieze tūpļa apvidū.

Hemoroīdu ārstēšana

Hemoroīdi izraisa ne tikai diskomfortu, sāpes un citas nepatīkamas problēmas. Tā bieži vien ir arī estētiska problēma, kas ietekmē dzīves kvalitāti. Veiksmīgas hemoroīdu ārstēšanas primārais noteikums ir savlaicīga došanās pie ārsta. Tikai ārsts varēs uzstādīt pareizo diagnozi un nozīmēt piemērotāko ārstēšanas metodi.

Pirmajās hemoroīdu stadijās ārsts visbiežāk nozīmēs ārstēšanu ar aptiekā nopērkamiem supozitorijiem, smērēm vai citiem medikamentiem. Tāpat ārsts var ieteikt arī uztura un dzīvesveida korekcijas, kas mazinās simptomus un novērsīs slimības tālāku attīstību.

Pēdējās stadijās vai gadījumos, kad hemoroīdi nopietni traucē dzīves kvalitātei un medikamentoza ārstēšanās nelīdz, pieejamas plašas un mūsdienīgas hemoroīdu ārstēšanas metodes. Piemēram, hemoroīdu mezglu nosiešana ar gumijas mezglu, sklerotopija, kas ir speciālu medikamentu injicēšana hemoroīdu mezglos, veicinot to aizaugšanu un likvidāciju, hemoroīdu mezglu likvidēšana ar lāzera manipulāciju un citas. Ķirurģiska operācija tiek nozīmēta retos, īpaši smagos gadījumos.

Bezrecepšu medikamenti hemoroīdu ārstēšanai

Detralex 500 mg: vēnu tonusu palielinošs un asinsvadus aizsargājošs līdzeklis, ko iesaka venozās asinsrites traucējumu un hemoroīdu izraisītu simptomu ārstēšanai. Akūtas hemoroīdu slimības laikā jālieto 6 tabletes dienā pirmās četras dienas, tad 4 tabletes dienā nākamās 3 dienas. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā.

Procto-Glyvenol supozitoriji: lieto iekšējo un ārējo hemoroīdu ārstēšanai. Medikamenta aktīvā viela tribenozīds lokāli iedarbojas uz iekaisuma cēloni sīkajos asinsvados. Lidokaīns ir lokāls anestēzijas līdzeklis, kas palīdz nekavējoties mazināt hemoroīdu izraisīto niezi, dedzinošo sajūtu un sāpes. Akūtu hemoroīdu simptomu gadījumā jālieto pa 1 supozitorijam divas reizes dienā, rītos un vakaros. Simptomiem mazinoties, jāturpina lietot pa 1 supozitorijam reizi dienā. Bez konsultēšanās ar ārstu, medikaments nav paredzēts bērniem. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā.

Posterisan ziede, 25 g: lieto hemoroīdu izraisītas niezes, dedzināšanas, ekzēmu plaisu un fisūru mazināšanai un ārstēšanai. Ziedi, ieteicams pēc defekācijas, no rīta un vakarā uzmanīgi jāuzklāj uz slimās ādas vai gļotādas. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā.

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultējieties pie ārsta vai farmaceita!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

Foto: freepik.com/Freepik

Medikamenti hemoroīdu ārstēšanai un simptomu mazināšanai InternetAptieka.lv

Iegādājies visu savai veselībai ātri un ērti, neizejot no mājas! Supozitoriji, smēres un pretsāpju medikamenti hemoroīdu ārstēšanai un simptomu mazināšanai plašā klāstā pieejami InternetAptieka.lv! Iegādājies arī citus medikamentu, medicīnas preces, uztura bagātinātājus un vitamīnus visai ģimenei par vienmēr izdevīgām cenām!

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultējieties pie ārsta vai farmaceita!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

Reklāmdevējs: SIA Panpharmacy

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.