Abonē e-avīzi "Zemgales Ziņas"!
Abonēt

Pieņem noteikumus valsts agrīnās brīdināšanas sistēmas pilnveidošanai

Ministru kabinets otrdien pieņēma noteikumus, kuru mērķis ir sākt tā dēvētās šūnu apraides sistēmas ieviešanu Latvijā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Plānojot ES atbalsta virzienus klimata pārmaiņu pielāgošanas jomā, kā būtiskākie risināmie jautājumi konstatēti atbilstošu katastrofu pārvaldības informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) risinājumu nepieciešamība, lai īstenotu sabiedrības informēšanu par ārkārtas notikumu, katastrofu vai katastrofas draudiem.

Lai apzinātu risināmās jomas problemātiskākos punktus iekšlietu nozares IKT jomā, Iekšlietu ministrija pieteicās Eiropas Komisijas Strukturālo reformu atbalsta programmas projektam, kas iekļāva Valsts agrīnās brīdināšanas sistēmas pilnveidošanu.

Šūnas apraides risinājums plānots kā jauns risinājums, kas ļaus iedzīvotājiem paziņojumu par iespējamu apdraudējumu vai notikušu katastrofu saņemt mobilajā tālrunī, ja tie atrodas ģeogrāfiskā apgabalā, kur pastāv apdraudējums. Šīs sistēmas galvenais ieguvums ir iespēja ātri apziņot iedzīvotājus un tūristus noteiktā teritorijā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šūnu apraides sistēmas tehnisko ieviešanu īsteno Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs. Ir pabeigta sistēmas ieviešanas izpēte, kā arī pārrunās ar Latvijas mobilo sakaru operatoriem ir panākta vienota izpratne par sistēmas arhitektūru un sadarbības kārtību.

Patlaban ir izsludināta publiskā iepirkuma procedūra “Agrīnās brīdināšanas sistēmas izveide un uzturēšana uz četriem gadiem”, tiek izvērtēti pretendentu iesniegtie pirmās kārtas dokumenti. Pēc pirmās kārtas noslēgšanas plānots izsludināt iepirkuma otro kārtu. Procedūras veiksmīgas norises gadījumā šī gada nogalē plānots noslēgt līgumu ar darbu izpildītāju.

Sistēmai ir izvirzītas augstas pieejamības prasības. Tostarp paredzēta integrācija ar triju mobilo sakaru operatoru infrastruktūru. Sistēmas darbības uzsākšana paredzēta 2024.gada otrajā pusē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sistēmas ieviešanai tehniskā specifikācija veidota, kā piemēru pārņemot ES dalībvalstu un Norvēģijas pieredzi un labāko praksi saistībā ar jaunākajiem un modernākajiem šūnu apraides sistēmas risinājumiem. Sistēma tiek paredzēta ar skatu uz nākotni, iestrādājot jau darbam gatavus daudzkanālu risinājumus, kas turpmāk ļaus Latvijai pēc nepieciešamības papildināt sistēmu ar papildu funkcionalitāti.

Šūnu apraides sistēmas tehniskās priekšrocības ir apziņošanas ātrums, jo informāciju iespējams nosūtīt dažu minūšu laikā, brīdinājuma saņemšana iespējama absolūti lielākajā daļā mobilo tālruņu, kuri atrodas attiecīgajā teritorijā, kā arī tiek uzlabotas iespējas apziņot personas, kuras viesojas Latvijā, kā arī personas ar dzirdes traucējumiem. Tāpat, ja gadījumā kāds no mobilo sakaru operatoru tīkliem nestrādā, citu operatoru tīkla pārklājums ļauj nodrošināt iedzīvotāju apziņošanu.

Šūnu apraide papildinās jau esošo brīdināšanas sistēmu un būs viena no tās elementiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Projektam pieejamais kopējais attiecināmais finansējums ir 3 225 000 eiro, no tiem Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums – 2 741 250 eiro apmērā un valsts budžeta līdzfinansējums – 483 750 eiro apmērā.

Jau ziņots, ka 2021.gada 13.aprīlī Ministru kabinets atbalstīja Iekšlietu ministrijas sagatavoto risinājumu valsts agrīnās brīdināšanas sistēmas pilnveidošanai, kas paredz Latvijā ieviest tā saucamo šūnu apraidi, lai apdraudējuma situācijās iedzīvotāji varēt saņemt agrīno brīdinājumu savos mobilajos tālruņos.

Tas nozīmē, ka personas, kuras atradīsies apdraudētajā teritorijā, uz saviem mobilajiem tālruņiem vienlaikus saņems informāciju par apdraudējumu, kā arī par ieteicamo rīcību. Šūnas apraides sistēmu būs iespējams izmantot neatkarīgi no apdraudējuma skartās teritorijas lieluma un mobilā tālruņa abonentu daudzuma konkrētajā teritorijā.

Foto: pexels.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ZZ.lv komanda.